Poradniki o zasadach ochrony zwierząt gospodarskich przed atakami wilków otrzymały wszystkie gminy i powiatowi lekarze weterynarii z województwa. Informacje przekazane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie mają zostać rozpowszechnione wśród właścicieli gospodarstw rolnych.
Wilk jest w Polsce gatunkiem rzadkim dlatego umieszczono go w obu dotychczasowych wydaniach polskiej czerwonej księgi zwierząt oraz na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce (IUCN). Według wyników ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka i rysia, koordynowanej przez Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” w Polsce żyje obecnie około 700 wilków. Na terenie województwa warmińsko–mazurskiego populacja wilka szacowana jest na około 120 – 130 osobników. Występują one na terenie Puszczy Rominckiej, Puszczy Boreckiej, Lasów Skaliskich, Puszczy Piskiej, Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej i na Wysoczyźnie Elbląskiej.
W regionie każdego roku notowanych jest do 50 ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Występują one w rejonie największych kompleksów leśnych, gdzie prowadzony jest wypas, a inwentarz pozbawiony jest odpowiedniego dozoru. W miejscach występowania wilków bezwzględnie nie należy pozostawiać bydła, owiec czy kóz bez bezpośredniej opieki w okresie od zachodu do wschodu słońca.