9 C
Olsztyn
wtorek, 1 października, 2024
reklama

Google promuje Warmię i Mazury

GalerieGoogle promuje Warmię i Mazury

Podczas trzydniowego spotkania społeczność Kreatora Map Google aktualizowała mapy z obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. W oparciu o nowe zdjęcia satelitarne, Kreatorzy Map dodawali brakujące dotąd miejsca, poprawiali drogi i szlaki wycieczkowe, trasy rowerowe, parki oraz malownicze mazurskie jeziora. Z tej okazji po raz pierwszy w Polsce pojawił się plecak Street View – Trekker, który fotografuje mazurskie miejsca, do których nie mógł dotrzeć inny pojazd Street View.

reklama

Google promuje Warmię i Mazury Galerie, Giżycko, Olsztyn, Wiadomości

W długi weekend (15-17.08.) Google zorganizowało MapUp na Mazurach. Celem wydarzenia było dokładniejsze odwzorowanie na mapie tej niezwykłej krainy geograficznej. Nanoszone zmiany są istotne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Mazur, ponieważ Kreatorzy Map nie tylko oznaczają osiedla mieszkaniowe czy dworce autobusowe, ale przede wszystkim poprawiają widoczność głównych dróg, parków czy jezior. W efekcie mapa Krainy Wielkich Jezior stanie się bardziej dokładna i jeszcze łatwiejsza w użyciu. Oprócz Kreatorów Map, do Giżycka przyjechała też grupa fotografów, którzy robili zdjęcia sferyczne (panoramy 360 stopni). Zdjęcia sferyczne, w przeciwieństwie do zwykłych zdjęć, pozwalają swobodnie rozejrzeć się we wszystkich kierunkach – spojrzeć w górę, w dół i dookoła oraz dokładnie obejrzeć wybrane miejsce. Od górskich ścieżek, przez bujne lasy, po park w okolicy – zdjęcia sferyczne umożliwiają oglądanie plenerowych widoków, teraz również z terenów Mazur.

reklama

Turyści planując podróże zaglądają do Internetu. Szukają informacji i świadomie planują swój wyjazd, dlatego dokładniejsze odwzorowanie Krainy Wielkich Jezior na mapach Google to duże wsparcie promocyjne dla naszego regionu. Lepsze pokazanie atrakcji turystycznych, czy ścieżek rowerowych tylko ułatwi snucie urlopowych lub weekendowych planów. A na Mazurach naprawdę jest co oglądać i co robić. Wiem, że przy okazji MapUpu wykonane zostaną kolejne fotografie do Street View z miejsc, które były do tej pory niedostępne . To bardzo ważne, bo obecne tempo życia nie zawsze pozwala wyrwać się na kilka dni, a w wirtualną podróż po Warmii i Mazurach można ruszyć z każdego miejsca i o każdej porze – mówi Anna Wasilewska z urzędu marszałkowskiego.

Podróż Trekkerem przez Krainę Wielkich Jezior

Z okazji MapUpu po raz pierwszy w Polsce pojawił się plecak Street View – Trekker. Dzięki Trekkerowi na Mapach Google może się znaleźć więcej zdjęć miejsc z całego świata – miejsc, których nie da się sfotografować z samochodu, roweru trójkołowego, wózka lub skutera śnieżnego. Trekkera, wraz z zamontowanym na górze systemem fotograficznym, operator niesie na plecach. Sprzęt, mimo że waży 20 kg –  jest poręczny i pozwala na robienie zdjęć w ciasnych i wąskich miejscach oraz wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć inaczej niż pieszo. Pierwsze zdjęcia przy użyciu aparatów zamontowanych na plecaku zostały wykonane w trudnym, skalistym terenie Wielkiego Kanionu w Arizonie. Trekker odwiedził też m.in. Burj Khalifa, Hawaje, kompleks świątynny Angkor Wat w Kambodży i wyspy Galapagos. A już w ten weekend przy użyciu plecaka Street View wykonane zostały zdjęcia Parku Zabytków Warmii i Mazur oraz Wilczego Szańca w Gierłoży, Kwatery w Mamerkach, a w Giżycku Twierdzy Boyen oraz kładki i tarasu widokowego. Oprócz Mazur w Polsce sfotografowane zostały m.in. szlaki turystyczne w Karkonoszach, Błędne Skały w Strzelińcu, Ogród Zoologiczny w Łodzi i Łazienki Królewskie w Warszawie. Wszystkie atrakcje będzie można obejrzeć po kolejnej aktualizacji Street View w 2015 r.

reklama

Stworzenie mapy, która będzie dokładnie odzwierciedlała zmieniający się świat, to duże wyzwanie. Aby każdy użytkownik mógł znaleźć wszystkie interesujące go miejsca, nieustannie aktualizujemy poszczególne obszary na naszych mapach, korzystając przy tym z różnych źródeł – informacji publicznych i komercyjnych, zdjęć satelitarnych i sferycznych, zdjęć Street View. Udostępniamy darmowe narzędzia, na przykład Kreator Map Google, dzięki którym każdy może stać się współtwórcą map. W ten weekend użytkownicy Kreatora Map są na Mazurach i zadbają o to, by ten obszar został dokładniej odzwierciedlony na naszych mapach, z korzyścią dla mieszkańców i turystów. A dzięki zdjęciom wykonanym przez Trekker Street View, internauci z całego świata będą mogli podziwiać piękną przyrodę Polski. – mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Każdy może zostać Kreatorem Map Google

Dodatkową atrakcją podczas odbywającego się MapUpu było szkolenie z Kreatora Map Google dla organizacji turystycznych i pasjonatów nowinek technologicznych. Z Kreatora Map Google może bowiem korzystać każdy, komu zależy na jak najlepszym odwzorowaniu otaczających go obszarów.

Kreator Map Google to łatwe w obsłudze narzędzie, które pozwala użytkownikom w prosty i szybki sposób na dodawanie szczegółowych informacji do Map Google. Korzystając z Kreatora, użytkownik może wybrać określony obszar na Mapach Google i dodać nowe informacje na jego temat w oparciu o własną wiedzę lub w odniesieniu do zdjęć satelitarnych na Mapach Google. Kolejne kliknięcie pozwala na zapisanie zmian i przesłanie dodanej informacji do Google. Po weryfikacji przesłanych danych, zmiany będą widoczne na Mapach Google, w Google Earth oraz w mobilnej wersji Map Google, dokładnie odzwierciedlając okolicę.

Dzięki Kreatorowi Map Google każdy może przyczynić się do powstania bardziej użytecznych i kompleksowych map zmieniającego się wokół nas świata, dzieląc się swoją lokalną wiedzą. MapUp na Mazurach jest tego przykładem. Mapy mogą zostać wzbogacone o znaczniki lokalnych sklepów i restauracji, parki narodowe i ciekawe miejsca o historycznym znaczeniu, a także pola namiotowe, plaże czy ulubione szlaki górskie. Kreator Map Google pozwala dodawać ponad 2 tys. różnego rodzajów obiektów.

KM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane