-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Browar Kormoran uwarzy najlepsze piwo Rosanke z konkursu piw domowych

OlsztynBrowar Kormoran uwarzy najlepsze piwo Rosanke z konkursu piw domowych

Już 2 sierpnia w Olsztynie odbędzie się II Warmiński Konkurs Piw Domowych. Będzie miał miejsce w czasie Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Na uczestniczących w konkursie piwowarów czeka wspaniała nagroda. Regionalny Browar Kormoran włączył się w promocję historycznego warmińskiego Rosanke i uwarzy zwycięskie piwo!

Nagroda główna drugiej edycji Warmińskiego Konkursu Piw Domowych powinna zadowolić najbardziej wybrednego piwowara. Browar Kormoran słynący z portfela znakomitych piw, w tym tych z historycznym, lokalnym tłem został partnerem WKPD i ufundował nagrody we wszystkich konkursowych kategoriach. Jednak najmocniej olsztyński Kormoran włączył się w promocję historycznego stylu piwa Rosanke. Zwycięskie Rosnake, w ramach nagrody specjalnej, zostanie uwarzone w Browarze Kormoran i skierowane do sprzedaży. Całym procesem warzenia piwa kierował będzie autor zwycięskiej receptury.
– Dzięki temu promocja lokalnej tradycji zawartej w przekazach dotyczących piwa Rosanke, we współczesnej interpretacji piwowarów wypłynie na szerokie wody – mówi Andrzej Olkowski z zarządu BK. – Mamy nadzieję, że włączenie się w akcję ożywienia tradycji Rosnake uczyni z tego piwa ambasadora warmińskiego piwowarstwa – dodaje.

Rosanke dla wszystkich mieszkańców regionu

Tegoroczna edycja WKPD będzie miała miejsce 2 sierpnia w Olsztynie podczas trzeciej edycji Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Piwa będą oceniane w trzech konkursowych kategoriach: witbier (piwo o belgijskim rodowodzie, z udziałem niesłodowanej pszenicy, najczęściej z dodatkiem kolendry i skórki pomarańczy), dunkelweizen (ciemne piwo pszeniczne o bawarskich korzeniach) oraz Rosanke – stylu, który warmińscy piwowarzy chcą promować.
– Cóż można powiedzieć, chyba tylko: „Warmiaku! Do warzenia! Regionalny browar uwarzy piwo byś mógł jego smakiem dzielić się z innymi mieszkańcami regionu” – mówi Daniel Duda, piwowar domowy Browaru Jaroty i przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Piw Domowych, partnera WKPD.

Jamal, Vavamuffin, Węgrzy (PASO)
Konkurs piw domowych będzie z pewnością jednym z ciekawszych wydarzeń Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Jednak na tym nie koniec…
– To impreza wyjątkowa. Jej celem jest pokazanie wielkiego potencjału drzemiącego w spuściźnie lokalnego browarnictwa: jego tradycji, budynkach, kulturze, towarzszących piwu smakom i lokalnym produktom – uważa Paweł Błażewicz, warmiński piwowar i historyk.
Z roku na rok impreza organizowana przez Powiat Olsztyński w partnerstwie z Olsztynem, Biskupcem i Powiatem Braniewskim cieszy się rosnącym powodzeniem. Do stolicy Warmii, Braniewa i Biskupca zjeżdżają ludzie, którzy mają okazję zwiedzić browarniane budynki, zapoznać się z ruchem piwowarstwa domowego, skosztować tradycyjnych przekąsek, a przede wszystkim wziąć udział we wspaniałej imprezie osadzonej w miejscowej tradycji. WFDB przynosi nieoczekiwane efekty… nieczynny Browar w Braniewie znalazł nabywcę i już niedługo wznowi produkcje. Wystawcy, którzy na pierwszych imprezach prezentowali się jako piwowarzy domowi, niedługo otworzą swoje browary rzemieślnicze. Wyraźnie widać postęp wiedzy i zainteresowania opartego na naszej lokalnej tradycji piwowarstwa.

Piwna impreza, która w tym roku odbędzie się 26 i 27 lipca w Biskupcu, 2 sierpnia w Olsztynie i 8 oraz 9 sierpnia w Braniewie słynie też z ciekawego zestawienia wykonawców muzycznych. Na festiwalowych scenach w tym roku wystąpią m.in. Vavamuffin, Jamal, Dezerter, IRA, Sylwia Grzeszczak, Tabu, Trubadurzy, Makabudna, czy niesamowicie energetyczna Panonia Allstars Ska Orchestra (PASO) z Węgier. Pokażą się tez regionalne kapele: Big Day, Cuba de Zoo, Łydka Grubasa, KOMP, Rockerfeller i Ejtobangla. To jednak nie wszystkie punkty programu. Wkrótce więcej wiadomości o WFDB.

rak

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane