1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Kontrowersyjna artystka w Olsztynie

OlsztynKontrowersyjna artystka w Olsztynie

Już w najbliższy czwartek będzie można zobaczyć najnowszy projekt wywołującej wiele emocji artystki – Doroty Nieznalskiej. To kolejna ciekawa postać, której prace będzie można zobaczyć w olsztyńskiej BWA (w styczniu swoje prace zaprezentował Cezary Poniatowski). 

W Tannenberg Denkmal analizuje kategorie pamięci na podstawie losów monumentu poświęconego bitwie z czasów I Wojny Światowej. Pomnik od dawna nie istnieje, a jego fragment zostały wykorzystane m.in. do budowy “szubienic” na pl. Dunikowskiego.Tannenberg-Denkmal miał być miejscem oddania czci poległym w zwycięskiej bitwie, monumentem o narodowym charakterze, którego rolą było również rozbudzenie patriotycznego ducha w niemieckim narodzie. Forma architektoniczna budowli przypominać miała w założeniu twórców słynny krąg bloków kamiennych ze Stonehenge. Autorami projektu byli berlińscy architekci Walter i Johannes Krügerowie. Do budowy użyto czerwonej cegły – materiał ten wywoływać miał skojarzenia z zamkami krzyżackimi. Każda z wież miała swój temat przewodni – np. wieża sztandarowa, żołnierska i generalska. Zniszczenia pierwszej wojny światowej upamiętniały wykute w granicie herby czternastu miast wschodniopruskich, które najbardziej ucierpiały w jej wyniku. Między monumentem a pobliskim Olsztynkiem powstał park o powierzchni 7,5 ha. Serce monumentu stanowił symboliczny grób poległych żołnierzy z ogromnym krzyżem w centrum. Po śmierci Paula von Hindenburga – zwycięzcy bitwy pod Tannenbergiem i prezydenta Rzeszy – zbudowano specjalnie kryptę na sarkofagi Hindenburga i jego żony. Pogrzeb Hindenburga odbył się 7 sierpnia 1934 roku w obecności Adolfa Hitlera. W styczniu 1945 szczątki Hindenburga wywieziono do Królewca, a wycofujące się wojska niemieckie wysadziły monument w powietrze.

W swoim projekcie multimedialnym Dorota Nieznalska mierzy się z problemem pamięci i zapomnienia. W ramach Tanneberg Denkmal powstała również strona internetowa: www.tannenberg-denkmal.com

Dortota Nieznalaska, to polska artystka, autorka instalacji, rzeźb, wideoartów. Jej praca “Pasja” wystawiona w 2001 roku w Gdańsku wywołała wiele kontrowersji. Na instalację składał się film (obraz ćwiczącego na siłowni mężczyzny) oraz obiekt (zdjęcie męskich genitaliów na krzyżu). Tytuł instalacji odwoływał się do tematów pasyjnych w sztuce religijnej. Posłowie Ligi Polskich Rodzin oskarżyli artystkę o obrazę uczuć religijnych. Nieznalaska została w 2003 roku skazana na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Odwołała się od wyroku. Ostatecznie w 2010 roku została uniewinniona. Była to jedna z najważniejszych spraw w Polsce dotyczących wolności słowa i granic artystycznej ekspresji.

Wernisaż odbędzie się 27 lutego o godz. 18 w Galerii BWA.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane