-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Uniwersytet próbuje oszczędzić energię. Ociepla budynki

OlsztynUniwersytet próbuje oszczędzić energię. Ociepla budynki

27 mln złotych wyda Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na termomodernizację wybranych budynków uczelnianych. Już po 3-4 latach inwestycja ma się zwrócić.

Termomodernizacja budynków jest możliwa dzięki środkom, pochodzącym z dwóch źródeł. Jednym z nich jest Mechanizm Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach projektu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. UWM wyda na ten cel z własnej kasy około 3 mln złotych, a 12,3 mln to właśnie dofinansowanie zewnętrzne. Drugim źródłem jest program GIS – System Zielonych Inwestycji. Ta część pochłonie niewiele ponad 12 mln złotych, z czego 10,2 mln złotych to dofinansowanie zewnętrzne.

Uczelnia ogłosiła właśnie siedem przetargów na termomodernizację budynków przy ul. Oczapowskiego 2, 4 (budynek rektoratu i Wydziału Nauk Ekonomicznych), Oczapowskiego 5 (tzw. Nowa Zootechnika), pl. Cieszyński 1 (Wydział Nauk o Żywności). W ubiegłym roku dokonano już pierwszej termomodernizacji przy ul. Szrajbera (obecnie Wydział Sztuki).

Tzw. Nowa Zootechnika to w ocenie konserwatora zabytków budynek socrealistyczny, więc jego wygląd zewnętrzny jest wart zachowania – mówi Aleksander Socha, kanclerz UWM. – Dlatego też elewacja tego obiektu będzie najmniej dotknięta termomodernizacją.

W ramach tych prac zostaną ocieplone ściany zewnętrzne, dachy poddasza. W niektórych miejscach zostaną wymienione okna i drzwi. Modernizacji zostanie poddana instalacja centralnego ogrzewania. Unowocześnione zostaną węzły cieplne w obiektach, a w sanitariatach pojawią się baterie energooszczędne.

Budynki przewidziane do termomodernizacji objęte są opieką konserwatorską. Projektant będzie musiał uzyskać od wojewódzkiego konserwatora zabytków stosowne pozwolenie. Zarówno projekt, jak i prace budowlane będą prowadzone ze szczególną dbałością o zachowanie historycznego charakteru budowli Kortowa.

Po przeprowadzaniu termomodernizacji szacujemy, że uzyskamy oszczędność energii na poziomie 33 proc. – ocenia Aleksander Socha.

Uczelnia przymierza się także do modernizacji oświetlenia zewnętrznego w Kortowie. Jest już projekt i założenia, jak miałaby ona wyglądać. W przypadku instalacji ledowych koszty oświetlenia w Kortowie spadłyby o ponad 50 proc. Jednak uniwersytet musi wcześniej znaleźć fundusze na kosztowny proces modernizacji.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane