Do 12 kwietnia można przyłączyć się do tegorocznej edycji akcji “Masz Głos, Masz Wybór”, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego.
W ramach akcji “Masz Głos, Masz Wybór” fundacja pomaga uczestnikom zrealizować pomysły na zmianę swoich miejscowości – pokazuje, jak przekonać nowe władze, by informowały i konsultowały swoje działania z mieszkańcami oraz pomaga wprowadzić budżet obywatelski i przeznaczyć go na projekty naprawdę przydatne lokalnej społeczności. Podpowiada również, jak zrealizować inicjatywę lokalną dzięki swojej pracy lub środkom pozyskanym od gminy. Zachęca do wspólnego dbania o otoczenie: parki, place zabaw, boiska, biblioteki, domy kultury i ośrodki sportu.
W tym roku przygotowano 5 ścieżek działania:
– budżet obywatelski
– dostępni samorządowcy
– inicjatywa lokalna
– lepsze instytucje
– przestrzeń dla ludzi.
Aby przystąpić do akcji, należy odwiedzić stronę internetową www.maszglos.pl, zarejestrować się do 12 kwietnia i wybrać swoją ścieżkę działania. Koordynatorzy poszczególnych zadań skontaktują się z uczestnikami i pomogą rozpocząć akcję.
Co daje udział w akcji?
* Okazję do zmiany swojej gminy na lepsze.
* Szansę na poznanie ludzi z całej Polski, którzy działają na rzecz swoich miejscowości.
* Możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, na których można poznać swoje prawa, uzyskać wiedzę, jak zmieniać okolicę i jak nagłaśniać działania.
* Wsparcie od ekspertów, w tym specjalistów od prawa i kontaktów z mediami.
* Ciągły kontakt z doświadczonym koordynatorem lub koordynatorką, którzy będą wspierają uczestników w codziennej pracy i kontaktach z urzędami.
* Możliwość uzyskania minigrantu w wysokości 500 zł.
* Prawo do używania loga akcji Masz Głos, Masz Wybór.
* Szansę na otrzymanie nagrody Super Samorząd, którą wręczamy co roku za najskuteczniejsze działania.
Podobnie jak w latach poprzednich, udział w akcji jest nieodpłatny, a uczestnicy otrzymają pomoc Fundacji im. Stefana Batorego. Uczestnicy mają szansę wziąć udział w dwóch szkoleniach ogólnopolskich i szkoleniach regionalnych, prowadzonych przez ekspertów. Będą oni również wspierać uczestników poprzez e-mail i telefoniczne porady, a nawet wizyty w gminach.