fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 26 października, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Olsztyn świeci najpiękniej. Kolejne wyróżnienie dla naszego miasta

Wiadomości Olsztyn świeci najpiękniej. Kolejne wyróżnienie dla naszego miasta

Prezydent Piotr Grzymowicz odebrał w Warszawie nagrodę dla „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2015 roku”. Stolica Warmii i Mazur wyprzedziła tym samym Warszawę czy Rzeszów.

Konsekwentna polityka oświetleniowa jest jednym z ważnych elementów strategii rozwoju
i promocji Olsztyna – podkreślał prezydent Piotr Grzymowicz, odbierając nagrodę. – Promujemy się hasłem „Olsztyn. O!gród z natury”, a nowoczesne i innowacyjne rozwiązania oświetleniowe przydają miastu klimatu i przytulności.

Olsztyn uzyskał tytuł „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2015 roku” w XVII edycji konkursu o tej samej nazwie organizowanego przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego i Agencję Soma. Zaszczytne miano przypadło nam za oświetlenie ulic zrealizowanych w ramach projektu: „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego” oraz oświetlenie zrealizowane w ramach projektu „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym”.

Komisja konkursowa podkreśliła wysoką jakość zrealizowanych inwestycji oświetleniowych, ich duży zasięg oraz zastosowanie automatyki, która dodatkowo ogranicza zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu niezbędnych parametrów oświetleniowych i komfortu widzenia. W docenionych przez jury projektach zastosowano m. in. zintegrowany system oświetlenia i sterowania ruchem uzależniający wielkość natężenia oświetlenia od strumienia użytkowników drogi, a na wybranych odcinkach system nadążny obniżający dodatkowo strumienie świetlne opraw przy całkowitym braku użytkowników drogi.

Jednym z elementów strategii rozwoju i promocji Olsztyna jest dbałość o estetykę przestrzeni publicznej. Mieści się w tym walka ze „śmieceniem światłem”, na którą również zwraca uwagę UNESCO, które ogłosiło 2015 rok Światowym Rokiem Światła – przypominają pracownicy Urzędu Miasta Olsztyna.

Olsztyn w liczbach

W naszym mieście zainstalowano ponad 3 000 latarń LED wyposażonych w sterowniki odpowiedzialne za płynną regulację strumienia świetlnego i uzbrojonych w mikrofalowe czujniki ruchu, które oświetlają miasto w systemie sterowania nadążnego.

Około 1 500 latarń powstało przy okazji modernizacji systemu transportu publicznego i budowie linii tramwajowych, zaś około 700 przy okazji realizacji projektu budowy Centrum Rekreacyjnego „Ukiel”.

Pozostałe zostały posadowione w zrewitalizowanych Parkach Centralnym i Podzamcze oraz w układzie komunikacyjnym miasta. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie powstające latarnie, jako tzw. „meble miejskie”, są skoordynowane pod względem architektonicznym z otoczeniem, w którym funkcjonują.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

3 KOMENTARZE

  1. Takie latarnie jak przy centrum Ukiel wzdłuż jeziora Krzywego powinno się zamontować w Parku Kusocińskiego. Bo tam jest taka ciemnica latarnie słabo świecą. Ogólnie strach tam chodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualne konkursy internetowe – gdzie ich szukać?

Konkursy internetowe to rozrywka, której oddaje się wielu ludzi na całym świecie, zarówno tych młodych jak i starszych. Zachętą to takiej formy spędzania wolnego...

Tego jeszcze nie było. Klub i pub w Olsztynie z nocnymi miejscami wypoczynkowymi

Właściciel szuka sposobu, by radzić sobie w trudnych czasach pandemii. Pub V.S 20 i Hookah Club w Olsztynie zaimplementowali coś nietypowego do swojej oferty. Od...

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie poszukuje lekarzy!

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie ( woj. mazowieckie ) Poszukuje: Lekarzy do pełnienia dyżurów lub na pełny etat do O/Obserwacyjno-Zakaźnego, Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Pulmonologicznym, Szpitalnego...

Przeczytaj także: