8 C
Olsztyn
piątek, 31 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji obwodnicy Szczytna

WiadomościPodpisano umowę na przygotowanie dokumentacji obwodnicy Szczytna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie podpisała we wtorek umowę na sporządzenie dokumentacji potrzebnej do budowy obwodnicy Szczytna. Projekt będzie powstawał 37 miesięcy i będzie kosztował blisko 4,8 mln zł.

reklama

Dokumentację projektową potrzebną do budowy obwodnicy Szczytna przygotuje firma IVIA z Katowic.

„Dokumentacja obwodnicy Szczytna powstanie w ciągu 37 miesięcy od daty podpisania umowy. Zakres zamówienia obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji środowiskowej” – poinformował rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki.

reklama

W ramach inwestycji ma powstać węzeł drogowy w okolicy miejscowości Korpele, skrzyżowania z drogami lokalnymi, obiekty inżynierskie oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych do obwodnicy. Przebudowane zostaną drogi publiczne kolidujące z inwestycją. Wybudowane będą obiekty i urządzenia z zakresu ochrony środowiska. W ramach inwestycji przewidziane będą również rozwiązania dla ruchu pieszego i rowerowego. Prace budowlane przewidziane są na lata 2026 – 2028.

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?

Dyrektor olsztyńskiej GDDKiA Mirosław Nicewicz poinformował, że podstawowym celem budowy obwodnicy Szczytna jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego i dalekobieżnego z tego miasta.

reklama

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki dodał, że obwodnica tego miasta jest ważna nie tylko dla mieszkańców Szczytna ale też podróżnych portu lotniczego w Szymanach.

Obwodnica Szczytna ma powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W warmińsko-mazurskim ma w sumie powstać sześć tego typu inwestycji: obwodnica Smolajn (już budowana) Olsztyna i Dywit, Pisza oraz Gąsek (przetarg na budowę zaplanowano na początku przyszłego roku).

W ramach Programu wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych.

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?

Dyrektor Nicewicz podkreślił, że w regionie powstanie też kilka innych obwodnic w ramach przebudowy drogi S-16 z Borek Wielkich do Mrągowa. W ramach tej inwestycji ma powstać także południowa obwodnica Mrągowa.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?