fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 6 grudnia, 2022
reklama

Warmińsko-mazurskie. Wykryto przypadek wścieklizny u nietoperza

WiadomościWarmińsko-mazurskie. Wykryto przypadek wścieklizny u nietoperza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

U padłego nietoperza znalezionego w Małdytach w powiecie ostródzkim potwierdzono wściekliznę – podały we wtorek służby weterynaryjne. To pierwszy od 2019 roku przypadek wykrycia wścieklizny zwierząt w woj. warmińsko-mazurskim.

W związku ze stwierdzeniem tej choroby u nietoperza, powiatowy lekarz weterynarii w Ostródzie wydał rozporządzenie, w którym teren administracyjny miejscowości Małdyty uznano za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt. Opublikowano je we wtorek w dzienniku urzędowym województwa.

Granice obszaru zagrożonego zostaną oznakowane tablicami informacyjnymi. Na tym terenie obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie, a kotów w zamknięciu.

Powiatowy lekarz weterynarii w Ostródzie Adam Zimodro powiedział PAP, że padły nietoperz został znaleziony na prywatnej posesji w Małdytach. Badanie w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Olsztynie potwierdziło, że zwierzę było zakażone wścieklizną.

Jak zaznaczył, wykryty został tzw. lyssavirus, który jest charakterystyczny dla nietoperzy, a w Polsce nie stwierdzono przypadków, żeby przenosił się na zwierzęta lądowe.

Właściciel posesji, na której znaleziono padłego nietoperza, ma domowego kota. Kot nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie.

„Właściciel przyjął surowicę, ponieważ kot ugryzł go następnego dnia. Nie miało to związku, bo tak szybko u kota nie mogły wystąpić objawy wścieklizny. Z wywiadu wynika, że jest po prostu chimeryczny i złośliwy. Niemniej jednak nie możemy sobie pozwolić na bagatelizowanie sprawy. Kot trafił na obserwację i na tym, miejmy nadzieję, sprawa się zamknie” – przekazał Zimodro.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia; następnie powinny być szczepione nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Nie ma natomiast takiego prawnego wymogu w przypadku kotów, ale służby weterynaryjne rekomendują szczepienia, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz domu.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze