fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 6 grudnia, 2022
reklama

Szpital Dziecięcy w Olsztynie rozbudowuje i doposaża onkologię

WiadomościSzpital Dziecięcy w Olsztynie rozbudowuje i doposaża onkologię

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W zeszły piątek Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski i dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podpisali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie umowę na dofinansowanie w wysokości ponad 13,6 mln zł ze środków unijnych projektu pn. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”.

Jestem przekonany, że to dobrze wydane pieniądze – podkreślił podczas dzisiejszej uroczystości wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – Miałem przyjemność wizytować inwestycje, które są realizowane w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Wiem jak duże jest zaangażowanie dyrekcji i personelu tego szpitala. Wiem, że efekty inwestycji, które jako resort zdrowia poczyniliśmy tu do tej pory, spłacają się z nawiązką, przede wszystkim pacjentom. Gratuluję również determinacji. To był bardzo szybki projekt. Zaangażowanie pracowników szpitala w przygotowanie projektu, który podlegał ocenie w resorcie zdrowia, w czasie pandemii nie było prostym wyzwaniem.

Celem projektu jest poprawa możliwości szybkiego diagnozowania oraz leczenia chorób krwi i chorób nowotworowych u dzieci. Zostanie on osiągnięty dzięki prawie trzykrotnemu powiększeniu bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Efektem prac modernizacyjnych będą również przestronniejsze pomieszczenia, przeznaczone do zabawy i nauki dla pacjentów, a także do pobytu dla ich opiekunów.

W Choszczewie na festynie zebrano 7,5 tys. zł na węgiel

Dodatkowo Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej, jak również blok operacyjny, zostaną doposażone w nowoczesny w sprzęt i aparaturę medyczną, taką jak np. zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, angiograf ze zintegrowanym aparatem USG.

Zapewnienie pacjentom korzystania ze świadczeń udzielanych w oparciu o nowoczesne technologie medyczne nie tylko podniesienie samą jakość świadczeń, ale również umożliwi skrócenie czasu hospitalizacji, a co najważniejsze – poprawi komfort pacjentów przebywających w oddziale.

Rocznie w warunkach szpitalnych leczymy ok. półtora tysiąca pacjentów, z czego jedna trzecia to pacjenci, których trzeba operować – zaznaczyła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Ponadto 4 tys. pacjentów z chorobami nowotworowymi leczy się w naszych poradniach specjalistycznych.

Ze względu na pilność przebudowy bazy oddziału hematoonkologicznego i jak najszybsze poprawienie warunków pobytu dla pacjentów i opiekunów, szpital rozpoczął procedurę wyłonienia wykonawcy oraz prace remontowo-adaptacyjne w grudniu 2020 r. Mają one potrwać do końca czerwca 2021 r. Cała inwestycja (wraz z doposażeniem bloku operacyjnego) ma się zakończyć w marcu 2022 r.

Szkoła organizuje festyn, by zebrać na węgiel: MEN: dostrzegamy skutki rosnących cen

Na pamiątkę piątkowej uroczystości dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przekazała Wiceministrowi Zdrowia Sławomirowi Gadomskiemu obraz autorstwa olsztyńskiej malarki Pani Małgorzaty Śrutkowskiej-Felińskiej.

Wartość projektu pn. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie” wynosi 16 093 430 zł, w tym: 13 679 415 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 2 414 014 zł wkład własny Samorządu Województwa.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie od wielu lat należy do Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. leczenia białaczek i chłoniaków oraz guzów litych. Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości ponad 13,6 mln zł, szpital będzie mógł jeszcze lepiej pełnić funkcję ponadregionalnego ośrodka specjalizującego się w leczeniu dzieci.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie rozbudowuje i doposaża onkologię finanse Wiadomości, Olsztyn

Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze