fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021

Powiedz osobie LGBT+, że jest OK i, że nie zgadzasz się z jej dyskryminacją. Dziś, jutro i do końca świata [OPINIE]

Wyślij przez
0

17 maja jest Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Data ta powiązana jest z 17 maja 1990 roku kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wspaniałomyślnie uznała, że osoby o orientacji homoseksualnej jednak nie są chore i usunęła zapis o nich z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.

W Polsce przemoc psychiczna i fizyczna wobec osób nieheteroseksualnych i niecispłciowych ma się niestety bardzo dobrze. Cierpią na tym osoby LGBT+, które realnie doświadczają form ich dyskryminujących.

Uważam, że wcale nie ma to bezpośredniego związku z obywatelkami i obywatelami, a z brakiem dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej, rządem opierającym swoją narrację na kreowaniu sztucznego wroga i zdobywaniu dzięki temu wyborczyń i wyborców (mówienie, że osoby LGBT+ nie są ludźmi a ideologią, popieranie stref anty-LGBT, nagonki) oraz osobami z Kościoła katolickiego w Polsce, które w sumie robią to samo co rząd (np. głoszą, że osoby LGBT+ są zarazą), czym tylko zniechęcają do siebie odbiorczynie i odbiorców.

Wymieniłam jednak już kilka sformułowań, które w związku ze wspomnianym brakiem rzetelnej edukacji seksualnej mogą być trudne do zrozumienia. Nie jest to powód do wstydu i wyszydzania. Zaraz je rozwinę i wiem, że dla niektórych osób przedstawione przeze mnie definicje będą spłycone i toporne. Kieruję je jednak do osób, które nie miały możliwości kształcenia się w zakresie orientacji seksualnych i tożsamości płciowych. A i od czegoś trzeba zacząć.

Orientacja seksualna jest emocjonalnym, romantycznym lub seksualnym pociągiem do:

a) osób przeciwnej płci – dotyczy osób heteroseksualnych;

b) osób tej samej lub przeciwnej płci – dotyczy osób biseksualnych;

c) osób tej samej płci – dotyczy osób homoseksualnych.

Osoby transpłciowe – osoby, które nie identyfikują się z płcią przypisaną im przy urodzeniu.

Tożsamość płciowa – termin dotyczący płci społeczno-kulturowej w konkretnym społeczeństwie.

Cispłciowość – sytuacja, w której płeć przypisana przy narodzinach jest spójna z tożsamością płciową. Jeśli nie – niecispłciowość.

Osoby LGBT+ – skrót, który zawiera nazwy dyskryminowanych orientacji seksualnych i tożsamości płciowych.

Homofobia, transfobia, bifobia – negatywne odczucia i postawy prowadzące do dyskryminacji osób LGBT+. Oparte między innymi na braku dostępu do rzetelnej wiedzy, irracjonalnym lęku, uprzedzeniach, sztucznie kreowanej nagonce, prób wymuszania postaw, w której tylko osoby heteroseksualne i cispłciowe mają być akceptowane. Przejawiają się np. agresją psychiczną i fizyczną, w tym również pogardą, odbieraniem osobom LGBT+ możliwości życia w poczuciu bezpieczeństwa i podstawowych praw.

Homofobia, transfobia, bifobia występują na różnym poziomie. Można wydzielić dyskryminację między innymi w:

a) instytucjach państwowych – nieuznawanie związków osób tej samej płci; wrogie podejście wobec inicjatyw mających na celu ochronę praw człowieka w aspekcie osób LGBT+; stosowanie dyskryminującej retoryki np. dla pozyskiwania elektoratu; zbieranie materiałów na temat orientacji seksualnej danej osoby; nagradzanie zachowań dyskryminujących;

b) sądownictwie – uniemożliwianie zawarcia małżeństwa lub innej formy związku, w tym odmawianie transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego;

c) kulturze i mediach – używanie i pobłażliwe traktowanie mowy nienawiści; cenzurowanie postaci i symboli LGBT+; używanie przez osobowości radiowe i telewizyjne fałszywych i pogardliwych komentarzy wobec osób LGBT+;

d) Kościele katolickim – tworzenie wrogiego otoczenia wobec osób LGBT+; brak reakcji na upokarzanie przez duchownych np. poprzez nazywanie osób LGBT+ zarazą; odmawianie i zakłócanie pogrzebów;

e) oświacie – brak reakcji nauczycieli i innych pracowników szkół wobec postaw homofobicznych, transfobicznych i bifobicznych na terenie placówek; poddawanie osób LGBT+ pseudonaukowym eksperymentom; prowadzenie edukacji seksualnej w szkołach na podstawie wybiórczych danych z uwzględnieniem własnych przekonań osoby prowadzącej zajęcia;

f) sferze społecznej – niszczenie przedmiotów/kradzież symboli kojarzonych z osobami LGBT+; nazywanie okazywania uczuć przez osoby LGBT+ ”obnoszeniem się”; zakładanie, że osoby LGBT+ są wyłącznie istotami seksualnymi, bez osobowości poza aspektem seksualnym; opowiadanie się za uniemożliwianiem organizacji wydarzeń związanych ze społecznością LGBT+; zakładanie, że osoby LGBT+ same wybrały swoją orientację lub tożsamość płciową; obarczanie osób LGBT+ ciężarem edukowania; grożenie zgwałceniem np. lesbijki przez osobę przeciwnej płci w celu zmiany orientacji seksualnej; naruszanie nietykalności cielesnej; niszczenie mienia osób LGBT+.

Dużo? Wymieniłam tylko kilka przykładów, których w większości sama doświadczyłam i wciąż doświadczam.

Jutro będą miały miejsce trzy wydarzenia, którymi szczególnie się interesuję. Jednym z nich jest publikacja rankingu przestrzegania praw osób LGBT+ w Europie. Rok temu Polska miała w nim ostatnie miejsce – wynik 16%. Jeśli myślicie Państwo, że to oznacza, że już gorzej być nie może – ranking obejmuje również kraje poza Wspólnotą i Polska konkuruje o ostatnie miejsce z Białorusią – 13%, Rosją – 10%, Turcją – 4% i Azerbejdżanem – 2%. Życzę nam jak najwyższej pozycji, ale cóż. Patrząc na 2020 rok jest to mało prawdopodobne. W porównaniu z 2019 rokiem jest tak samo albo gorzej. Za to pierwsze miejsce miała katolicka Malta z wynikiem 89% i jest to też kraj, który w związku z tym chciałabym odwiedzić.

Wszelkie przejawy dyskryminacji nie są OK i należy budować dla nich przeciwwagę. Wymaga to planu, czasu i determinacji. Dziś, jutro i przez tyle dni ile będzie trzeba.

Jeśli jesteś osobą LGBT+ – pamiętaj, że nie jesteś sama.

Jeśli znasz osobę LGBT+ albo po prostu nie zgadzasz się z dyskryminacją wobec społeczności osób LGBT+ – mów o tym głośno. Powiedz, że są OK i, że ich akceptujesz.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

35 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


35 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

Felietony