fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Olsztyn upamiętnił 86 rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

reklama
Wyślij przez
0

86 lat temu zmarł pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski. Był również mężem stanu, naczelnym wodzem Armii Polskiej, działaczem społecznym i niepodległościowym oraz politykiem.

12 maja 1935 roku w Warszawie zmarł Józef Piłsudski. Tego dnia, 86 lat później, w Olsztynie odbyła się uroczystość pod tablicą upamiętniającą marszałka, która wisi na Urzędzie Marszałkowskim.

86 lat temu, o godzinie 20:45 przestało bić serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Życie w kraju zamarło. Tę wiadomość jako pierwsi podali dziennikarze Polskiego Radia. Wielu ludzi nie chciało w to uwierzyć. Następnego dnia gromadzili się szukając potwierdzenia lub dementi tej informacji. Niestety ta przykra wieść się potwierdziła. Na 6 tygodni zarządzono wówczas żałobę narodową w Polsce – mówił w trakcie uroczystości Waldemar Ziarek, prezes oddziału Związku Piłsudczyków RP.

reklama

Pod tablicą kwiaty złożyli przedstawiciele oddziału Związku Piłsudczyków RP, wicewojewoda, wiceprezydent Olsztyna oraz burmistrz Dobrego Miasta. Pojawili się tam również członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. generała Stefana Roweckiego oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Tablica wisi na Urzędzie Marszałkowskim od 2007 roku, kiedy to miejsce miała 140 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Zmarł w wieku 68 lat w Warszawie. Jego ciało złożono na Wawelu, a serce obok grobu jego matki.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze