4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w Olsztynie

WiadomościPółfinały Akademickich Mistrzostw Polski w Olsztynie

Akademickie Mistrzostwa Polski to największe ogólnopolskie rozgrywki akademickie. W najbliższych dniach czekają nas sportowe emocje związane z piłką siatkową mężczyzn oraz kobiet.

Turniej półfinałowy mężczyzn w ramach Akademickich Mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 7-9 maja. Stolicę Warmii i Mazur reprezentować będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Trenerami zespołu są Grzegorz Krzan i Andrzej Grygołowicz. Spotkania w głównej mierze będą rozgrywane w hali sportowej UWM w Kortowie (ul. Prawocheńskiego 7), a kilka meczów odbędzie się także w Hali Urania (ul. Piłsudskiego 44). O awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany pod koniec maja w Krakowie, walczyć będzie 11 ekip, podzielonych na 2 grupy. W sumie zostanie rozgranych 30 spotkań.

Indykpol AZS Olsztyn będą reprezentować m.in. Mateusz Poręba czy Jakub Ciunajtis, którzy reprezentują barwy UWM Olsztyn.

Turniej półfinałowy kobiet odbędzie się w dniach 10-12 maja. Gospodarzem jest drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prowadzona przez Monikę Kobylińską. Spotkania będą rozgrywane w hali sportowej UWM w Kortowie (ul. Prawocheńskiego 7). O awans do turnieju finałowego, który zostanie również rozegrany pod koniec maja w Krakowie, walczyć będzie 10 ekip, podzielonych na 2 grupy. W sumie zostanie rozgranych 27 spotkań.

Mecze odbywać się będą bez udziału publiczności bez udziału publiczności. Organizatorzy przewidzieli transmisję ze spotkań rozgrywanych w hali w Kortowie. Będzie ona dostępna na FB turnieju półfinałowego AMP. Pełen terminarz dostępny także na stronach internetowych: azsolsztyn.org.pl oraz indykpolazs.pl.

Akademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od 1961 roku Mistrzostw Polski Szkół Wyższych i Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Rozgrywki organizuje od początku ich powstania Akademicki Związek Sportowy. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, zwiększeniu liczby startujących uczestników oraz szerokiemu programowi rywalizacji stanowią doskonałą wizytówkę działalności związanej z upowszechnianiem kultury fizycznej.

Akademickie Mistrzostwa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują 40 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich (przede wszystkim w sportach zespołowych) rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przejście jednego (strefa) lub dwóch (środowisko i strefa) etapów eliminacji. 19 dyscyplin (głównie w sportach indywidualnych) rozgrywanych jest w formule jednych zawodów skupiających wszystkie zainteresowane uczelnie z całej Polski.

Zdobycie największej liczby punktów w 30. najlepszych startach daje uczelni tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy (o ile EUSA – Europejska Federacja Sportu Akademickiego – organizuje zawody w tej dyscyplinie).

Mistrzostwa pozwalają wyłonić także najlepsze uczelnie w poszczególnych typach. Na podstawie klasyfikacji generalnych przyznawane są tytuły i medale dla czołowych szkół z grona: politechnik, uniwersytetów, akademii, akademii wychowania fizycznego oraz uczelni medycznych, zawodowych i niepublicznych.

Co roku swój udział w systemie AMP zaznacza ponad 200 szkół wyższych. Każda z nich jest klasyfikowana na koniec każdej edycji. Daje to możliwość oceny nakładów organizacyjnych, szkoleniowych i finansowych skierowanych na rozwój sportu powszechnego w uczelniach z całej Polski.

Źródło: Indykpol AZS Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane