fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 4 grudnia, 2022
reklama

Olsztyn miał wypłacić 750 tys. zł dla fałszywej szkoły

WiadomościOlsztyn miał wypłacić 750 tys. zł dla fałszywej szkoły

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niepubliczna szkoła policealna z placówkami w całej Polsce miała wyłudzić nawet milion złotych na rzekomych uczniach, którzy w rzeczywistości do niej nie uczęszczali – donosi Gazeta Wyborcza. Największą kwotę udało im się zarobić w Olsztynie.

Ich placówki znacznie zwiększyły liczbę słuchaczy w czasie pandemii. Przeprowadzono kontrolę, podczas której ustalono, że osoby zapisane wcale tam nie uczęszczały. Szkoła została założona metodą „na słupa”, bez formalnego udziału osoby, która stała za całym oszustwem. Szkoły policealne dla dorosłych otrzymują dofinansowanie za każdego zapisanego ucznia i każdego, który osiągnął ponad 50 proc. obecności w ciągu semestru. Pandemia i zajęcia zdalne, okazały się idealną wymówką dla oszustów, do sfingowania obecności wpisanych na listę uczniów słuchaczy, których w rzeczywistości nie było. Proceder, który trwał około roku, miał łącznie wygenerować około miliona złotych. Najwięcej zarobiono w Olsztynie, bo aż 750 tys. zł i we Wrocławiu – 250 tys. zł.

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie

Urzędnicy z Warszawy za pomocą kontroli, której dokonali na uczniach szkoły, zorientowali się, że coś jest nie tak. Do kilkuset osób wysłano korespondencję z prośbą, o potwierdzenie odbywania nauki w szkole dla dorosłych. Odpowiedź nigdy nie nadeszła. Po dokładnym sprawdzeniu listy uczniów wyszło na jaw, że zapisane są tam osoby, które nie mieszkają w Polsce, a także zmarłe.

Działania policji we współpracy z urzędnikami doprowadziły do zatrzymania 29-latki, która prowadziła biura szkoły. Grozi jej do 5 lat więzienia za wyłudzenia pieniędzy od instytucji dysponujących środkami publicznymi.

reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze