fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Miniatury regionalnych zabytków można zobaczyć pod Olsztynem

reklama

Pan Henryk to emerytowany ogrodnik, który zajął się tworzeniem miniatur budowli znajdujących się na terenie Warmii i Mazur. Wszystkie dzieła obejrzeć można na jego własnej działce w Stawigudzie.

Pan Henryk Drajer to 73-letni emerytowany ogrodnik. Zajmował się już ogrodnictwem ekologicznym, a potem hodował przepiórki, jednak po czasie zablokowano mu możliwość dalszej hodowli. Następnie zajął się hodowlą ptactwa ozdobnego, którą odwiedzały m.in. wycieczki szkolne. W celu urozmaicenia wizyt na działce, pan Henryk postanowił rozpocząć tworzenie miniaturowych zabytków Olsztyna.

Pan Henryk stworzył już wiele miniatur. Wśród nich znajdują się m.in.: Katedra św. Jakuba, Stary Ratusz i Wysoka Brama. Jednak nie tylko miniatury olsztyńskich budowli znajdują się na działce 73-latka, gdyż znajdziemy tam również model bazyliki w Gietrzwałdzie. Marzeniem pana Henryka jest stworzenie miniatury pięknego kościoła w Świętej Lipce.

reklama

Emeryt tworzy swoje dzieła z odpadów płyt PCV. Potrzebne mu są do tego dokumentacje budynków, jednak nie zawsze da się je zdobyć. Pan Henryk ma na to sposób.

Praca nad miniaturą trwa nawet pół roku. Do stworzenia modelu potrzebuję dokumentacji budynku, ale czasem są z tym problemy. Kiedy budowałem kościół garnizonowy w Olsztynie, wojsko nie chciało mi udostępnić planów. Stałem więc z lornetką przed kościołem i rachowałem cegły. Później musiałem wszystko przeliczyć, żeby odtworzyć to w odpowiedniej skali – przyznał pan Henryk w gazecie Fakt.

Wszystkie modele można obejrzeć na działce pana Henryka w Stawigudzie. Z uwagi na panującą sytuację związaną z pandemią, należałoby jednak poczekać na lepszy moment składania wizyt w tym miejscu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Olsztyn.com.pl

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze