11 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Niespotykane znalezisko pod Olsztynem. Świetnie zachowany miecz spod Grunwaldu

WiadomościNiespotykane znalezisko pod Olsztynem. Świetnie zachowany miecz spod Grunwaldu

Do sensacyjnego odkrycia archeologicznego doszło pod Olsztynem. Wydobyto doskonale zachowany średniowieczny miecz “grunwaldzki” z pełnym osprzętem. Cenne artefakty zostały przekazane marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi i trafią do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

reklama

Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia.

– To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – podkreśla pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew, który skarby przekazał w darowiźnie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

reklama

W placówce znajdzie się nieprzypadkowo – datowanie znaleziska i kontekst historyczny ówczesnych terenów Warmii i Mazur pozwala snuć przypuszczenia, że odkryty właśnie “grunwaldzki” miecz mógł mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy.

– To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko podbudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie “przenosi” w czasy grunwaldzkiego rycerstwa – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. I dodaje: – Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły “przemówić” do wyobraźni szerokiego grona odbiorców.

Oprócz walorów atrakcji muzealnej znalezisko niesie potencjał bogactwa wiedzy historycznej, które jeszcze czeka na odkrycie.

reklama

– Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym – tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi.

Niespotykane znalezisko pod Olsztynem. Świetnie zachowany miecz spod Grunwaldu Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Niespotykane znalezisko pod Olsztynem. Świetnie zachowany miecz spod Grunwaldu Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn Niespotykane znalezisko pod Olsztynem. Świetnie zachowany miecz spod Grunwaldu Gustaw Marek Brzezin Wiadomości, Olsztyn

fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Źródło: Archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
tomek
27 sierpnia 2022 22:33

miecz czadowy ale ta maska to chore jakies

Polecane