fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Mieszkańcy Korsz odetchną świeżym powietrzem dzięki Lidii Staroń

WiadomościMieszkańcy Korsz odetchną świeżym powietrzem dzięki Lidii Staroń

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pozwolenie na działalność huty ołowiu w Korszach koło Kętrzyna wygasili urzędnicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. Przeciw zakładowi recyklingu akumulatorów od lat występowali mieszkańcy, skarżąc się, że zanieczyszcza on środowisko i zagraża zdrowiu.

O stwierdzeniu wygaśnięcia pozwolenia zintegrowanego udzielonego spółce ZAP Sznajder Batterien S.A. poinformowało w czwartek biuro prasowe Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.

„Organ wszczął postępowanie w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia przedmiotowego pozwolenia zintegrowanego przede wszystkim z uwagi na fakt, że prowadzący instalacje nie dopełnił obowiązku wynikającego z przepisów. Prowadzący instalację, który posiada pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, był obowiązany, w terminie do 5 marca 2020 r., złożyć wniosek o zmianę tego pozwolenia w celu dostosowania go do zmienionych przepisów” – wyjaśniło biuro prasowe w komunikacie. Wskazano, że w przypadku gdy prowadzący instalację nie dopełnił tego obowiązku, pozwolenie to wygasa w zakresie gospodarowania odpadami.

Od wielu lat mieszkańcy Korsz, zrzeszeni w Komitecie na rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców miasta Korsze, walczyli o zamknięcie zakładu recyklingu akumulatorów.

W 2019 roku sąd okręgowy w Olsztynie wydał prawomocny wyrok w sprawie dyrektora huty ołowiu. Utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji skazujący dyrektora zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach za zanieczyszczenie środowiska w rejonie huty. Skazany został na grzywnę 30 tys. zł i 20 tys. zł nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sławomir W. został w 2016 roku oskarżony o to, że w latach 2012-2015 jako dyrektor ds. recyklingu ZAP Sznajder Batterien SA z siedzibą w Piastowie, będąc odpowiedzialnym za bieżące funkcjonowanie oddziału produkcyjnego w Korszach zajmującego się recyklingiem akumulatorów i produkcją czystego ołowiu, zanieczyszczał powietrze, ziemię i wodę ołowiem. Chodziło o strefę 200 metrów od miejsca lokalizacji tego zakładu.

Według ustaleń prokuratury, zanieczyszczenie substancjami emitowanymi przez zakład, w szczególności ołowiem, mogło zagrozić zdrowiu okolicznych mieszkańców, a także mogło spowodować zniszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Prokurator w uzasadnieniu aktu oskarżenia wskazał, że na skutek licznych skarg sąsiadów zakładu był on poddany kontrolom, w szczególności przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, podczas których miały być stwierdzone nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami.

W trakcie śledztwa uzyskano też opinię Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, z której miało wynikać, że zakład w Korszach spowodował wyraźne zanieczyszczenie środowiska w jego sąsiedztwie.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte dzięki Senator Lidii Staroń, która wskazywała na liczne nieprawidłowości w działalności Zakładu.

Przedmiotowa decyzja to szczęśliwy finał wieloletniej wspólnej walki Senator i mieszkańców Korsz – zrzeszonych w Komitecie na rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców miasta Korsze – o czyste i zdrowe środowisko. Początki walki sięgają 2014 r., kiedy to wykryto u dzieci z Korsz podwyższone stężenie ołowiu we krwi. Mieszkańcy przerażeni zatruwaniem środowiska przez Zakład i w obawie o swoje zdrowie protestowali, domagając się zamknięcia Zakładu.

Pomogła im Senator Lidia Staroń. Jeszcze jako poseł złożyła zawiadomienie do prokuratury. Interweniowała u Ministra Środowiska, w NIK, GINB. Wywalczyła prawo do informacji o środowisku – upublicznienie licznych niekorzystnych opinii m. in. dot. stanu technicznego kanalizacji przemysłowej pod Zakładem.

Źródło: PAP /Biuro Senatorskie

reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze