12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prof. Maksymowicz przedstawił swoje pomysły na poprawę służby zdrowia

WiadomościProf. Maksymowicz przedstawił swoje pomysły na poprawę służby zdrowia

W sobotę odbyła się konwencja Porozumienia, na której pomysły dotyczące ochrony zdrowia przedstawił poseł z Olsztyna prof. Wojciech Maksymowicz.

reklama

W sobotę odbyła się konwencja partii Porozumienie. Przedstawiono na niej główne założenia ugrupowania dotyczące ochrony zdrowia, polityki klimatycznej i mieszkalnictwa. Wiceszef Porozumienia Marcin Ociepa podkreślił, że sobotnia konwencja jest „zapowiedzią szerszych prac programowych”. Zaprosił na majowy kongres programowy partii.

Szef Porozumienia Jarosław Gowin zabrał głos pod koniec odbywającej się zdalnie konwencji.

reklama

Podkreślał, że po pandemii trzeba „wymyśleć świat na nowo, od nowa wymyśleć Polskę i od nowa wymyśleć centroprawicę”. Porozumienie, jak mówił, chce nadać nowy blask takim słowom jak konserwatyzm. Opowiada się za tradycją Polski z jednej strony dumnej z siebie, z drugiej otwartej i tolerancyjnej.

Prezes Porozumienia podziękował posłom Agnieszce Ścigaj i Lechowi Kołakowskiemu za rozpoczęcie współpracy z jego partią. Złożył też deklarację solidarności z prof. Wojciechem Maksymowiczem – Wojtku, jesteś dla mnie ogromnym autorytetem – zwrócił się do niego Gowin.

reklama

Pomysły Porozumienia dotyczące ochrony zdrowia przedstawili Wojciech Maksymowicz i Andrzej Sośnierz. Zwracali oni uwagę, że należy odbudować zdolność polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Trzeba ustalić hierarchię drogi pacjenta, aby pacjent był prowadzony życzliwie przez profesjonalnie przygotowany personel, od stwierdzenia danej przypadłości, po diagnostykę, leczenie podstawowe i specjalistyczne – podkreślił Maksymowicz.

Zaznaczył, że konieczne jest też zwiększenie finansowania opieki zdrowia.

Finansowanie jest sprawą oczywistą, ale nie wszyscy wiedzą jak to zrobić, zapominają, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zapoczątkował prof. Zbigniew Religa, tworząc zasady koszyka świadczeń gwarantowanych – zwrócił uwagę. – Dodatkowe ubezpieczenia są realizowane, ale praktycznie w sposób zbójecki. Trzy ogromne międzynarodowe firmy zdominowały ten obszar, mówiąc, że nie zajmują się ubezpieczeniami, dają abonamenty. Trzeba zmienić przepisy, spowodować, by było to uznane za ubezpieczenie. Może ten obszar mogłyby przejąć polskie firmy, polski kapitał, może włączyłoby się w to PZU – mówił Maksymowicz.

Zwrócił też uwagę na konieczność stworzenia mocnego sytemu bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wspomniał o błędach, które zostały popełnione przy zderzeniu z pandemią.

Służba epidemiologiczna musi być wzmocniona, wyraźnie unowocześniona. Eksperci powinni służyć nam, wykorzystując najnowocześniejsze metodologie, by zapobiec wystąpieniu następnego takiego zdarzenia, jak pandemia – mówił Maksymowicz.

Podkreślił, że w tym obszarze ważne jest też posiadanie informacji i danych medycznych. –Musimy mieć informację, co się dzieje z pacjentami, bo dzięki temu moglibyśmy uniknąć kolejnych takich wysokich fal zachorowań.

Sośnierz mówił o konieczności decentralizacji opieki zdrowotnej.

Doświadczenia związane z walką z COVID-19 pokazują, że nadmierna centralizacja jest nieskuteczna (…) Jednym z istotnych zagadnień, które stoją przed nami jest ponowne przemyślenie tego, co wydarzyło się w ostatnich latach i ponowna decentralizacja opieki zdrowotnej – mówił Sośnierz. Jego zdaniem, głównym problemem jest to, jak połączyć centralne sterowanie opieką zdrowotną, pomysły, nadawanie kierunków z decentralizacją bezpośredniego zarządzania.

Maksymowicz zaznaczył, że konieczne jest przy tym wzmocnienie szpitali powiatowych, ich doposażenie, także w obszarze diagnostyki.

Ponad 80 proc. zdarzeń medycznych może być rozwiązywanych przez lekarzy rodzinnych sprzężonych ze szpitalami powiatowymi – ocenił.

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne