fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

Dwa lata ma trwać modernizacja linii kolejowej Olsztyn-Gutkowo – Dobre Miasto

reklama

Dwa lata ma potrwać modernizacja linii kolejowej ze stacji Olsztyn-Gutkowo do Dobrego Miasta. Inwestycja ma kosztować 165 mln zł i będzie współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. warmińsko-mazurskiego.

Dzięki modernizacji linii kolejowej na trasie Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto ma się zwiększyć prędkość pociągów z 40 do 100 km na godz. To pozwoli w niespełna 0,5 godz. dojechać z Dobrego Miasta do Olsztyna.

„W takim tempie nie da się pokonać tej odległości innym środkiem transportu” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

reklama

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że ta inwestycja jest o tyle istotna, że trasy z Olsztyna na północ regionu w kierunku obwodu kaliningradzkiego są „na razie marne”.

Podczas modernizacji trasy kolejowej poprawią się też warunki przewozu ładunków – składy towarowe pojadą 70 km/h. Pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe, a dzięki temu przewiozą więcej ładunków.

Projekt obejmuje kompleksową wymianę ponad 20 km torów oraz rozjazdów. Przebudowanych będzie dziewięć przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie 50 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe. W Gutkowie powstanie lokalne centrum sterowania. Na stacjach w Olsztynie – Gutkowie i w Dobrym Mieście oraz na przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna zostaną poprawione warunki dla podróżnych, m.in. będą wyższe perony ułatwiające wsiadanie do pociągów. Zaplanowano nowe oświetlenie oraz wyposażenie przystanków w wiaty i ławki. Perony zostaną dopasowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Projektu jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację w formule „projektuj i buduj” przewidziano do 2023 r. Koszt inwestycji to 165 mln zł.

Obecnie PLK kończą roboty na odcinku Olsztyn Główny – Olsztyn Gutkowo (projekt z RPO województwa warmińsko-mazurskiego). Wymieniono już tory i budowane są nowe przystanki. Roboty są prowadzone także na odcinku Dobre Miasto – Orneta, gdzie PLK za ok. 60 mln zł ze środków własnych, ułożyły nowe tory i remontują 38 obiektów inżynieryjnych. Dla wygody podróżnych przebudowany będzie peronu w miejscowości Bzowiec. 

Komentarza w tej sprawie udzielił nam także prezes okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Szmit:

„To bardzo dobra wiadomość, bo jest to kolejny element poprawy infrastruktury kolejowej w naszym województwie. Jest to kolejne kilkaset milionów zainwestowanych w infrastrukturę kolejową” – mówi polityk PiS-u.

„Chciałbym zwrócić uwagę na dwa aspekty, po pierwsze bezpieczeństwo. Wszystkie przejazdy i kolizje z drogami zostaną zmodernizowane, więc będą bezpieczne. Po drugie, to też aspekt budowania aglomeracji olsztyńskiej, czyli połączenia Olsztyna z okolicznymi miastami. Z Dobrym Miastem, z Olsztynkiem, z Biskupcem, z Barczewem… tak by komunikacyjnie było to jak najbardziej spójne. To będzie oznaczało dobre, wspólne działanie i wzrost potencjału tej naszej, środkowej Warmii” – podsumował Jerzy Szmit.Źródło: PAP

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
cccc

rozebrali tory, bo się rusków boją !

cccc

Komedia, pamiętam, że jechałem 35 minut do DM. …