fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

Postępowanie wyjaśniające ws. dewastacji cmentarza. To robota proboszcza?

reklama

Prokuratura Rejonowa w Ełku wyjaśni okoliczności zniszczenia cmentarza Mazurów w Nowej Wsi Ełckiej. Proboszcz miejscowej parafii, za zgodą rady parafialnej, wyciął drzewa i karczował ich korzenie, w wyniku czego zniszczone zostały stare groby.

Zastępca prokuratora rejonowego w Ełku Beata Marchel poinformowała, że prokuratura będzie wyjaśniać wszelkie okoliczności zdewastowania ewangelickiego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej. „Postępowanie wyjaśniające na pewno będzie wszczęte, stanie się to w przyszłym tygodniu i będzie się toczyć z art. 261 kodeksu karnego, który mówi o niszczeniu miejsc pochówku” – poinformowała prokurator Merchel dodając, że w ramach tego postępowania m.in. zostaną przesłuchani świadkowie.

W Nowej Wsi Ełckiej jest tylko jeden cmentarz – parafialny. Od lat jego część była nieużywana, na miejscu pochówku Mazurów mieszkających tu przed II wojną światową. Ta część cmentarza zarosła drzewami. „Potrzebujemy nowych miejsc pochówku, dlatego postanowiliśmy uporządkować i przygotować pod nowe groby tę część cmentarza” – powiedział proboszcz parafii w tej miejscowości, ks. Andrzej Bryg i przyznał, że porządkowanie to polegało na wycince drzew i karczowaniu ich korzeni.

reklama

„Okazało się, że są tam połamane obramowania grobów, które zostały usunięte. Jeśli robotnicy znajdowali płyty, odkładali je na bok, nie były one niszczone. Żadnych ludzkich szczątków nie wykopano” – zapewnił proboszcz Bryg. Dodał, że parafia, jako właściciel cmentarza, miała prawo do tych prac, ponieważ grobami Mazurów nikt się nie opiekował. „Kto wie, może część tych obramowań ktoś podrzucił, bo przecież Mazurzy mieli cmentarze przy domach, może to są takie obramowania” – mówił w rozmowie proboszcz.

Proboszcz powiedział, że o pracach na cmentarzu poinformował zarówno gminę, jak i kurię. Dodał, że prace wykonywali społecznie parafianie, którzy mają potrzebne sprzęty, m.in ciężkie maszyny, którymi wyrywano korzenie drzew.

Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. „Gdy świadkowie niszczenia cmentarza poinformowali o tym nasz urząd, natychmiast wszczęliśmy kontrolę i poinformowaliśmy organy ścigania” – poinformował rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Bartłomiej Skrago. Dodał, że zgodnie z przepisami, zabytkiem ma się opiekować jego właściciel, czyli w tym wypadku parafia.

Zarówno prokuratura, jak i konserwator zabytków nakazali parafii wstrzymanie prac na cmentarzu. „Zastosujemy się do tego, będziemy czekać na decyzję prokuratury” – zapewnił proboszcz Bryg. Przyznał, że nie miał świadomości, że cmentarz jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Zniszczenie buldożerami cmentarza ponownie ożywiło w regionie dyskusję o konieczności zachowania dziedzictwa Mazurów. „Jest mi przykro, że na naszych oczach dewastowana, niszczona jest historia tej ziemi, historia ludzi tutaj żyjących. I to nie poprzez jakieś zjawiska atmosferyczne, na które nie mamy wpływu, ale przez człowieka. Powinniśmy dbać i chronić takie miejsca jak cmentarze, niezależnie od tego, kto jest pochowany, jakiej narodowości, jakiej kultury, jakiej religii. Jest to miejsce święte i wymaga szacunku od nas wszystkich, od władz” – powiedziała poseł Urszula Pasławska (PSL), która jest Mazurką. Pasławska zapowiedziała, że zwróci się do Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Głównego Konserwatora Zabytków o objęcie postępowania w sprawie zniszczenia cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej.

Proboszcz Bryg w rozmowie powiedział, że „dziwi go wywołana specjalnie burza”. „Nic nie robimy poza tym, co do nas należy. Robimy to z szacunkiem i pietyzmem” – powiedział proboszcz.

Ewangelicy oraz osoby interesujące się dziedzictwem kulturowym regionu w mediach społecznościowych nie kryją oburzenia sytuacją. „Mazurów z tych ziem wypędzono, a teraz buldożery grzebią resztki pamięci o nich” – napisano w jednej z dyskusji na ten temat.

źródło: PAP

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala

Tak się robi z igły widły.