-3 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

W lasach pojawiły się zaskrońce, oznaka wiosny

OlsztynW lasach pojawiły się zaskrońce, oznaka wiosny

Pierwsze zaskrońce wyruszyły na poszukiwanie słońca i przebudziły się ze swojego zimowego snu w lasach na Warmii i Mazurach. To wyraźny sygnał, że wiosna nadeszła – przekonują ekolodzy.

Zaobserwowanie jednej z pierwszych kobiet zaskrońców w tym roku w regionie było możliwe dzięki leśnikom z nadleśnictwa Susz. Jak zauważyli, przebudzenie tych węży ze snu zimowego, który zwykle trwa od końca marca do początków kwietnia, jest uważane za jeden z wyraźnych znaków nadejścia wiosny.

“Największe szanse na spotkanie zaskrońców mamy jesienią, kiedy się wygrzewają na słońcu, aby zwiększyć temperaturę swojego ciała po okresie zimowania.” – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztyn Adam Pietrzak.

Na wiosnę, w kwietniu i maju, gdy zaskrońce zaczynają swoje rytuały godowe, na pagórkowatych obszarach można zaobserwować kilka węży splecionych ze sobą – samicę z kilkoma samcami, wygrzewających się na słońcu.

W Polsce zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) to jeden z najpospolitszych gatunków węży i jest również chroniony. Często można go spotkać na mokrych i bagnistych terenach w pobliżu jezior i na obrzeżach lasów liściastych. Żywią się głównie rybami, żabami i małymi gryzoniami.

Zaskrońce nie są jadowite i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Są łagodne i nie lubią towarzystwa ludzi. W razie niebezpieczeństwa zaskrońce udają martwe, wydzielając nieprzyjemnie pachnącą substancję.

Samice zaskrońca osiągają długość do 1,5 metra, podczas gdy samce są mniejsze. Ich nazwa pochodzi od dwóch żółtych plam z tyłu głowy, które są otoczone ciemniejszą obwódką, tj. “za skroniami”.

źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane