fbpx
4 C
Olsztyn
sobota, 10 kwietnia, 2021
reklama

Dlaczego należy przebadać grunt przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej?

reklama

Odpowiedź na pytanie „Dlaczego należy przebadać grunt przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej?”, to odpowiedź dość złożona, bo w każdym miejscu na świecie grunt ma inną nośność. Jednym słowem da się postawić market budowlany tam, gdzie wcześniej było bagno, ale budowa potrwa dłużej i będzie bardziej kosztowną, a tego wolą uniknąć magnaci przemysłowi.

Typowe badania gruntu

Typową metodą badania gruntu pod budowę są odwierty, czyli pobiera się wysokie na kilkadziesiąt metrów próbki gleby i skał, po to, by sprawdzić jaki rodzaj gleby lub skały znajduje się na konkretnej głębokości i jak głęboko jest stabilna skała, taka granit. Najlepiej jest, wtedy gdy jest on stosunkowo płytko, ale nie zawsze tak jest i nie zawsze ta najlepsza lokalizacja w sensie geologicznym jest też najlepszą lokalizacją w sensie logistycznym.

Jednym słowem, jeśli podłoże granitowe znajduje się zbyt daleko od jednej z głównych krajowych dróg i jeśli dojazd do danej działki jest mocno utrudnionym, to rezygnuje się z tej lokalizacji, bo w inne miejsce można dostarczyć sprzęt, materiały i robotników o wiele taniej i stosunkowo tanio da się też utwardzić grunt uznawany za średnio stabilny. Dlatego to typowe badanie gruntu jest jedynie opcją dodatkową powiązaną ze znacznie szerszą analizą wad i zalet danej lokalizacji.

Stawianie masywnej budowli na bagnie

reklama

W czasach obecnych stawia się też masywne budynki na bagnach i to nawet po badaniach gruntu, które wyszły dość nieciekawie. Mowa tu o tak zwanych fundamentach palowych, czyli o palach, które docierają aż do niezwykle stabilnego granitowego podłoża lub oddziałują z luźnym gruntem, tworząc tarcie, które zapobiegnie dalszemu zapadaniu się konkretnego masywnego budynku.

Dlatego można nawet wybudować wieże kontroli lotów dla lotniska stworzonego na wyspie usypanej z piasku. W czasach obecnych tego typu projekty już nie są niczym niezwykłym, choć ponad sto lat temu nawet nie planowano tego typu inwestycji, choćby ze względu na brak odpowiednich maszyn, ale obecnie to nie problem. Natomiast same fundamenty palowe to nie nowość, bo znane są już od kilku stuleci, choć wcześniej wykonywano je z drzew, które nie gniły pod budynkiem e względu na brak tlenu.

Nakłady finansowe powiązane z budowaniem na bagnie

Badanie gruntu przed rozpoczęciem inwestycji może ujawnić to, że już stworzenie samego fundamentu palowego będzie opcja niezwykle kosztowną, ale wiele znaczy też i to, że tylko ta jedna jedyna działka może nadawać się, jeśli chodzi o wybudowanie czegoś takiego jak biurowiec sąsiadujący z lasem tropikalnym. Inne lokalizacje odpadają choćby ze względu na to, że to tereny należące do parku narodowego.

Z tego typu przeciwnościami czasami muszą się mierzyć inżynierowie i architekci. Na jeszcze większe problemy natrafiają, wtedy gdy dana konstrukcja ma być nietypową, czyli jeśli ma mieć masywny taras ponad koronami drzew, który na dokładkę musi stać się restauracją. Coś w tym stylu to dodatkowe utrudnienie lub masa utrudnień, ale odpowiednia modyfikacja projektu fundamentu może uczynić niemożliwe możliwym.

Przeczytaj także:

reklama

Najnowsze wiadomości

Kobieta utonęła w jeziorze

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: