15 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy system opłat za odbiór śmieci

WiadomościOd 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy system opłat za odbiór śmieci

Od 1 kwietnia w Olsztynie zacznie obowiązywać nowy system opłat za odbiór śmieci. Samorząd podpowiada jak wypełnić deklarację dotyczącą zużycia wody, ponieważ to właśnie z nią związana będzie opłata za odbiór śmieci. W imieniu mieszkańców wspólnot i spółdzielni deklaracje wypełnią zarządcy i administratorzy.

reklama

Urząd Miasta w Olsztynie przypomniał we wtorek, że zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi zostały przyjęte już w maju poprzedniego roku. Wówczas olsztyńscy radni zdecydowali, że opłaty będą naliczane nie w odniesieniu do zadeklarowanej liczby mieszkańców w lokalu, a do ilości zużytej wody. Natomiast w lutym ustalone zostały nowe stawki.

“Z ustawy wynika, że system gospodarki odpadami komunalnymi musi się bilansować. Szacujemy, że około 20 tys. mieszkańców nie płaci za odpady. Dlatego należało to uszczelnić. Metoda określenia opłaty za odpady w odniesieniu do zużycia wody pozwoli ograniczyć negatywne zjawisko, gdyż każda osoba zamieszkująca nieruchomość generuje zużycie wody niezależnie od tego, czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona jako wytwórca odpadów, czy też ten obowiązek nie został dopełniony”- podkreślił dyrektor wydziału środowiska Zdzisław Zdanowski.

reklama

Nowa deklaracja powinna zostać złożona do 10 maja. W imieniu mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będą to robić zarządcy i administratorzy. Jednak mieszkańcy domków jednorodzinnych są zobowiązani wypełnić dokument we własnym zakresie.

Od poprzedniego tygodnia do mieszkańców domków trafiają za pośrednictwem poczty informacje o sposobie wypełnienia deklaracji. Łącznie w skrzynkach na listy znajdzie się niemal 8 tys. takich ulotek, w których krok po kroku wyjaśniamy, jak dopełnić formalności – wskazał magistrat.

“Zanim zabierzemy się za wypełnianie deklaracji, poczekajmy na fakturę za wodę wystawioną przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Na tym dokumencie zostanie podane średnie zużycie wody z minionych 12 miesięcy. Tę informację należy dołączyć do deklaracji. Dlatego nie szukajmy starych faktur, nie wyliczajmy sami, poczekajmy na dokument z wodociągów”- zaapelowała kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Ewa Łukasik-Błażejewicz.

reklama

Od 1 kwietnia w Olsztynie stawka za odpady będzie wynosić 8,40 zł za m3 zużytej wody. W przypadku posługujących się kartą dużej rodziny opłatę można pomniejszyć o 5 zł za każdą osobę. Poza tym posiadacze przydomowych biokompostowników mogą odliczyć 0,40 zł za m3 zużytej wody od stawki podstawowej. 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
zet
23 marca 2021 20:07

Złodziejskie stawki, sposób na nabicie miastu kabzy.

Justyna
23 marca 2021 21:14

A jeszcze rok temu dyrektor ZGOKu zapytany o słuszność takiego naliczania opłat za śmieci w czasach pandemii i zwiększonego zużycia wody w związku koniecznością zachowania większej higieny powiedział, że za rok będzie po pandemii. Widać, że pazerność jest większa i większość radnych zagłosowała za złodziejskimi stawkami. W tym właściciel sieci piekarni czy aptek. Ja już się do ich majątku nie będę dokładał. Szkoda, że Pan Arczak nie uczestniczył w głosowaniu. Za dwie osoby będę płacił dwa razy więcej niż mój sąsiad z 5 osobową rodziną, nie przepadający za czystością. Jak dla mnie jest to zwykłe złodziejstwo. A wynajmujący pokoje w… Czytaj więcej »

Polecane