fbpx
15 C
Olsztyn
niedziela, 11 kwietnia, 2021

W oczekiwaniu na arbitraż MEN [OPINIE]

Nawet jeśli jesteś jako jedyny w mniejszości, prawda wciąż jest prawdą”

Gandhi

Sentencja ta utkwiła mi w pamięci i wraca za każdym razem, kiedy mam głosować „za” lub „przeciw” podczas sesji RM Olsztyna.

W sprawie zamiaru likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie (dalej Ośrodek) powiedziano (napisano) już chyba wszystko. W oczekiwaniu na arbitraż wracam jednak do tego tematu, ponieważ w audycji Radia Olsztyn (17 marca – „Poranne Pytania”) ponownie wyjaśniałem dlaczego zagłosowałem (27 stycznia 2021 r – XXX Sesja RM Olsztyna) przeciwko temu pomysłowi.

Moim adwersarzem była Pani Kaliszuk (W-ce Prezydent Olsztyna ds. oświaty) – legitymizująca ten fatalny pomysł. Nie wiem oczywiście kto wpadł na ten pomysł i jakie są rzeczywiste powody tego działania – czas pokaże. Argumenty jakie wytoczono, aby uzasadnić taką decyzję nie przekonują mnie (cyt. z uzasadnienia uchwały: „Zamiar likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej podyktowany został czynnikami organizacyjnymi, ekonomicznymi jak również brakiem zainteresowania uczniów kształceniem…”).

Aby dopiąć swego podczas radiowej dyskusji Pani Prezydent próbowała przygwoździć mój opór stwierdzeniem cyt. „(…) chciałam jeszcze dodać jeśli chodzi o RM, który jak to Pan Wiceprzewodniczący powiedział, klepnęła uchwałę to chciałam zaznaczyć, że pięć głosów było wstrzymujących w tym właśnie wszyscy z klubu PiS”. Miało to chyba podkreślić moje dziwactwo i osamotnienie w tej sprawie. Otóż zapewniam, że jest inaczej. Przypomnę, że petycję wyrażającą sprzeciw do likwidacji Ośrodka podpisało ponad 700 osób! Swój sprzeciw wyrazili m.in. Polski Związek Głuchych Zarząd Główny, Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Polski Związek Głuchych Oddział Warmińsko-Mazurski, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny, Stowarzyszenie Rehabilitacji i Pomocy Osobom z Wadą Słuchu „Pokonać Ciszę”, podmioty tworzące społeczność szkolną: samorząd uczniowski, rada pedagogiczna, rodzice i parlamentarzyści. Niestety Pani Kaliszuk podczas audycji radiowej nazwała te osoby o zgrozo „Populistami”! Proszę Państwa. Tak wygląda wsłuchiwanie się w potrzeby lokalnej społeczności w wykonaniu zarządzających Olsztynem i nie jest to odosobniony przypadek.

Pomijam już okoliczności w jakich forsuje się ten pomysł – tzn. z zaskoczenia (zlekceważono społeczność Ośrodka, która o tym zamiarze dowiaduje się za „pięć dwunasta” od radnych PiS)! Ale nie mogę zaakceptować konstrukcji tego pomysłu. Edukacja Dzieci z wadą słuchu nie może być podzielona na edukację włączającą, powszechną i w ośrodku z niepełnosprawnością intelektualną, bo takie rozwiązanie zabiera szanse dzieciom z wadą słuchu na odebranie edukacji adekwatnej do ich możliwości, a taką optymalizację czy też reorganizację zaproponowało miasto!

Wady słuchu to choroba cywilizacyjna podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Zmaga się z tą dolegliwością ok. 1,5 mld ludzi na całym świcie. W Polsce statystyki mówią o ok. 3 mln osób z zaburzeniami słuchu. I nie jest to wyłącznie problem seniorów. 16.02.2021 r Rząd RP przyjął program tzw. „Strategię” dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o zwiększenie aktywności zawodowej i poprawę dostępności edukacji. Strategia obejmuje 130 działań z konkretnymi wskazówkami do ich wykonania powiedział (prezentując ten dokument) Premier RP. Jednym z elementów strategii jest m. in. zmiana systemu orzekania o niepełnosprawności.

Jest więc program dający nadzieję na nowe otwarcie. Myślę, że należy wykorzystać wszystkie nadarzające się okazje – może to jest właśnie jedna z nich. Dziwi mnie więc postawa zarządzających miastem na czele z prezydentem. Kiedy inne samorządy (województwo W-M) podjęły działania, aby otwierać podobne ośrodki (centra) to Olsztyn zamyka Ośrodek z 50 letnią historią i wykwalifikowaną kadrą.

Ośrodek przy ul. Grzegorzewskiej mógłby np. doskonale realizować zadania Specjalistycznego Centrum Wspierania Edukacji Włączającej. Taką szansę powinien dostać, bo po prostu jest potrzebny. Tylko wyspecjalizowane ośrodki są w stanie skutecznie kształcić dzieci, młodzież z wadami słuchu, nie skazując ich i rodziny na brak dostępności do odpowiedniej opieki. Edukacja i rehabilitacja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej nie może być mierzalna w skali rentowności. W edukację, rehabilitację i wychowanie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych trzeba inwestować, a nie szukać rentowności. Szkoła nie jest zakładem produkcyjnym ani fabryką! Na dzieciach się nie oszczędza Panie Prezydencie Olsztyna. Jeśli miasto nie podejmie tego tematu to zrobią to podmioty niepubliczne. Mamy przecież tego przykłady. Zatem czas na refleksję.

Przeczytaj także:

Jarosław Babalski
Jarosław Babalski
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Olsztyna

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jarosław Babalski
Jarosław Babalski
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Olsztyna

Felietony

Czy można przyczepić psa do haka samochodowego i ciągnąć po jezdni?...

6
4 kwietnia był Światowym Dniem Bezdomnych Zwierząt. Myślę, że wraz z ostatnimi doniesieniami o działaniach osób z PiS-u (były senator ciągnął po jezdni psa...

Przeczytaj także: