fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 października, 2021
reklama

101 urodziny majora Józefa Rusaka – jednego z pierwszych żołnierzy „Łupaszki”

reklama

Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedzili z tortem i urodzinowymi życzeniami majora Józefa Rusaka – żołnierza 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który właśnie skończył 101 lat.

Bohater był jednym z pierwszych żołnierzy „Łupaszki”. Po wojnie aresztowany i torturowany przez komunistów:

„.. byłem jednym z pierwszych żołnierzy Łupaszki… oni się o tym dowiedzieli i mnie chcieli na współpracę… i głodem i biciem… ale nie dałem się złamać. Jak UB mnie znalazło, to chwycili mnie i zaczęli strasznie maltretować, bić.. żeby na współpracę pójść.. powiedziałem, że wolę kulę w łeb!”

reklama

1 marca 2020r. w Pałacu Prezydenckim w towarzystwie żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, mjr Rusak odebrał odznaczenie z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Prezydent RP uhonorował Bohatera Walk o Niepodległość Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

mjr Józef Rusak – ps. „Bylina”, ur. 17 marca 1920r. w Falewiczach w gm. Kobylnik. Kombatant Armii Krajowej, jeden z żołnierzy wyklętych. Syn leśnika, członka Legionów Polskich, który podczas pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się przed wywózką na Syberię. Podczas okupacji Niemieckiej Józef Rusak działał jako łącznik w oddziale AK ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”. Po podstępnym rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz „Kmicica”, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Utworzył on na bazie rozbitego oddziału 5 Wileńską Brygadę AK. Po jej rozwiązaniu przebił się wraz z kolegą na wschód do Wilna, po czym utworzył 30 osobową grupę samoobrony walczącej przeciwko sowieckiej okupacji w okolicy jeziora Narocz ,następnie przeniósł się do Lublina , a później do Olsztyna, gdzie ponownie nawiązał kontakt z mjr. „Łupaszką’’ (jedną z kurierek między nimi była Danuta Siedzikówna „INKA”). Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1948 roku . Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko „Łupaszcze”. Zwolniony z więzienia w 1953 i inwigilowany z przerwami aż do 1989.

Od marca 2020r. w ramach ogólnopolskiej akcji #ObiadyDlaBohaterów każdego dnia żołnierze 43blp dowożą Panu Majorowi ciepłe posiłki.

fot. 4.W-MBOT
Źródło: 43blp

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze