reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńscy policjanci mają drona do ujawniania wykroczeń w ruchu drogowym

WiadomościOlsztyńscy policjanci mają drona do ujawniania wykroczeń w ruchu drogowym

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie zostali wyposażeni w nowe narzędzie, którym będą mogli kontrolować zachowanie uczestników ruchu drogowego. Pozwoli to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań na drodze, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym.

reklama

Policjanci testowali użyteczność bezzałogowego statku powietrznego już w lutym tego roku. Od marca zaczął on „służbę” w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. Dron wyposażony jest w kamerę z 30-krotnym zoomem oraz zestaw baterii, pozwalających na prawie 30 minutowy lot każda. Podczas wykorzystywania drona jeden z funkcjonariuszy odpowiedzialny jest za sterowanie BSP, drugi z policjantów przy wykorzystaniu kamery oraz monitora rejestruje popełnione wykroczenia. Urządzenie może pracować nawet w temperaturze dochodzącej do -20 stopni Celsjusza oraz odporne jest na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dron został wykorzystany w sobotę (13.03.2021r.) na drodze krajowej nr 51 w miejscowości Barcikowo gm. Dobre Miasto. Tam funkcjonariusze Wydział Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie przy użyciu BSP w niespełna 3 godziny ujawnili 7 wykroczeń polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu tj. niestosowanie się do znaku P-4 linia podwójna ciągła. W trakcie kontroli wyszło na jaw, iż jeden z kontrolowanych kierujących pojazdami był poszukiwany.

reklama

We wtorek (16.03.2021r.) na ul. Krasickiego w Olsztynie zostały przeprowadzone działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego policji w okolicy przejścia dla pieszych. Policjanci Wydział Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie przy użyciu drona w niespełna 3 godziny ujawnili 20 wykroczeń polegających na nieprawidłowym przejeżdżaniu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów ruchu drogowego, zatrzymywał stojący kilkaset metrów dalej patrol ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

Mundurowi apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i podkreślają, że podobne akcje będą prowadzone w przyszłości.

reklama

Olsztyńscy policjanci mają drona do ujawniania wykroczeń w ruchu drogowym Olsztyńscy policjanci mają drona do ujawniania wykroczeń w ruchu drogowym

Źródło: KWP w Olsztynie

Popularność dronów w ostatnich latach stale rośnie, dzięki czemu dzisiaj są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez służby mundurowe, ale również przez osoby prywatne i przedsiębiorstwa. Poza łapaniem piratów drogowych, świetnie nadają się aby przy ich pomocy zrobić zdjęcia i filmy z drona w Olsztynie lub w każdym innym miejscu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa regulowanych przepisami dla bezzałogowych statków powietrznych.

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×