7 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 maja, 2024
reklama

Cietrzewie przygotowują się do toków. W sieci pojawił się zabawny film

WiadomościCietrzewie przygotowują się do toków. W sieci pojawił się zabawny film

W sieci pojawiły się filmiki, które przedstawiają przygotowania cietrzewi do tegorocznych toków. We wspomnianych treningach o wiele bardziej aktywne są koguty. Jeden z filmów został opatrzony przez leśników zabawnym dialogiem.

reklama

W Nadleśnictwie Spychowo w 2018 roku powstał Ośrodek Hodowli Cietrzewia, który ma na celu hodowlę cietrzewi, które następnie będą wsiedlane do środowiska naturalnego. Ośrodek powstał w ramach projektu rozwojowego „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” i jest to kolejny projekt z zakresu czynnej ochrony przyrody, finansowany z Funduszu Leśnego. Budynek, w którym hodowane są cietrzewie jest wykonany wyłącznie z ekologicznych materiałów. Drewno użyte do jego budowli pochodzi z mazurskich lasów i zostało zabezpieczone jedynie przez opalanie.

W ośrodku i na zewnątrz znajdują się woliery, w których prowadzona jest hodowla cietrzewi. Leśnicy przygotowują w nich młode osobniki do życia na wolności. Natomiast w wybranych ostojach wybudowane zostaną woliery adaptacyjne. To w nich ptaki będą przystosowywać się do warunków, w których przyjdzie im żyć po wypuszczeniu na wolność. Zamiarem leśników jest, aby wsiedlane ptaki włączyły się w życie lokalnych populacji i przyczyniły się do zwiększenia ich liczebności.

reklama

Ich działania są bardzo ważne dla powodzenia całego projektu, którego głównym celem jest zachowanie lub odtworzenie populacji gatunku w rejonach jego niegdyś występowania. W wybranych nadleśnictwach podejmowane są zabiegi ochrony czynnej, które mają ograniczyć niekorzystne zmiany zachodzące w ostojach cietrzewi i poprawić ich warunki bytowania.

Ośrodkiem kieruje leśniczy leśnictwa Strużki-Aleksander Adamski wraz ze swoją żoną Joanną. To właśnie dzięki ich pracy i zaangażowaniu udało się stworzyć stado podstawowe, które stale musi się rozwijać, aby w przyszłości mieć zróżnicowaną pulę genową. Cały czas prowadzony jest monitoring wolier i uważna obserwacja tego, co się tam dzieje, aby natychmiast reagować na wszelkie nietypowe zachowania ptaków, objawy chorobowe, czy ataki drapieżników.

Swoje pieśni tokowe zaczęły ćwiczyć od połowy stycznia. Początkowo odbywało się to sporadycznie i nieśmiało, obecnie już z pełną mocą. Lada chwila przystąpią do toków właściwych i jest to bardzo ważny czas w funkcjonowaniu ośrodka. Już od przyszłego tygodnia będą poczynione starania, aby pozyskać samce ze wschodniej części kraju, z populacji dziko-żyjącej. Jest to bardzo ważne, gdyż dla zachowania różnorodności genetycznej stada trzeba kojarzyć samice cietrzewia z osobnikami niespokrewnionymi. Dzięki temu nowo narodzone pisklęta będą zdrowsze i odporniejsze na czynniki środowiskowe, a jednocześnie uniknie się chowu wsobnego.

reklama

Odłowienie wolno żyjącego koguta cietrzewia nie jest zadaniem prostym i często pochłania wiele wysiłku i nieprzespanych nocy. Leśnicy mają nadzieję, że podczas tegorocznych toków uda im się dopuścić do samic 2 koguty z zewnątrz i doczekają się w tym roku wielu piskląt.

Źródło: Nadleśnictwo Spychowo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia