4 C
Olsztyn
piątek, 18 października, 2024
reklama

Ortopedzi ze Szpitala Dziecięcego prekursorami w regionie

OlsztynOrtopedzi ze Szpitala Dziecięcego prekursorami w regionie

W olsztyńskiej placówce zostanie dziś (16.02) zoperowana 15-letnia pacjentka spod Pisza. Do korekcji skoliozy, która ma jej zapewnić lepszą stabilność kręgosłupa, zostaną użyte najnowocześniejsze narzędzia.  

reklama

Zastosowanie nowego sprzętu pozwoli na przeprowadzenie jeszcze bezpieczniejszej i efektywniejszej operacji skoliozy, niż te, które wykonywano do tej pory.

To będzie najnowszy sposób klasycznej stabilizacji skoliozy przy użyciu instrumentarium najnowszej generacji – zapowiada dr n. med. Robert Budkiewicz, ortopeda-traumatolog ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który będzie wykonywał zabieg. – Jako pierwsi na Warmii i Mazurach i prawdopodobnie pierwsi w Polsce wykorzystamy podczas operacji skoliozy tak nowoczesne instrumentarium, czyli specjalistyczne śruby, pręty i manipulatory do wykonywania korekcji. Ich zastosowanie daje możliwość uzyskania lepszej korekcji, większej stabilności kręgosłupa po zabiegu, pewniejszego utrzymania korekcji, a także zredukowania zakresu usztywnienia.

reklama

Podczas operacji będzie wykorzystany również nowy sposób tamowania krwawienia. Tradycyjna metoda mogła spowodować rozległą martwicę tkanek, gdyż wykorzystywała wysokie temperatury. Podczas poniedziałkowej operacji naczynia krwionośne będą zamykane w niższej temperaturze, co będzie bezpieczniejsze dla pacjenta, bo znacznie ograniczy krwawienie w czasie operacji. Operacja ma potrwać 3-4 godziny.

Już w grudniu ubiegłego roku zespół lekarzy pod kierunkiem dr. Roberta Budkiewicza wykonał w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie nowatorską w skali kraju operację kręgosłupa u 16-letniej tenisistki stołowej z Lidzbarka Warmińskiego. Nastolatka cierpiała na przepuklinę międzykręgową, powodującą m. in. ból i drętwienie nóg. Ortopedzi wykorzystali podczas zabiegu nowatorską, małoinwazyjną metodę Midlif. Wycięli fragmenty kostne, usunęli dysk i ustabilizowali kręgosłup śrubami. Następnie wstawili implant podtrzymujący kręgi. Dotychczas trzeba było wkręcać śruby od zewnątrz do środka. Nowa metoda polega na wprowadzeniu śrub rozbieżnie, dzięki czemu nie trzeba tak bardzo rozszerzać tkanek. Rana szybciej się goi, rehabilitacja jest krótsza, a pacjent szybciej wraca do pełnej sprawności.

Doktor Budkiewicz zaznacza, że optymalny czas na operację skrzywionego kręgosłupa to wiek 13 – 16 lat, bo wtedy kręgosłup jest jeszcze w miarę elastyczny, ale jednocześnie dziecko jest już na tyle duże, że, zamykając wzrost kręgosłupa, nie powoduje się istotnego ograniczenia wzrostu dziecka.

reklama

Jednak każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Najmłodsze dziecko, które operowałem, miało 3 lata – dodaje ortopeda. – Jakie są przyczyny skrzywień kręgosłupa? Większość skolioz to tzw. skrzywienia idiopatyczne, gdy nie mamy jednoznacznie potwierdzonego mechanizmu rozwoju deformacji. Przyjmuje się, że wartością graniczną, przy której zaczyna się kwalifikacja do leczenia operacyjnego, jest 40-45 stopni skrzywienia kręgosłupa. To są skrzywienia widoczne gołym okiem. Dziecko jest asymetryczne albo wyraźnie się garbi.

Nawet jeśli dziecko nie odczuwa obecnie bólu, to najczęściej ten ból pojawi się w przyszłości, bo obciążenia w kręgosłupie rozkładają się nieprawidłowo i nierównomiernie. Skrzywienie z wiekiem powiększa się, co doprowadza do rażących deformacji i kalectwa. Może również zagrażać życiu, bo przy dużym skrzywieniu zaczynają się problemy oddechowe i kłopoty z narządami wewnętrznymi, które mają coraz mniej miejsca. Dlatego doktor Budkiewicz przyznaje, że – jeśli są wskazania medyczne do operacji – nie warto jej odkładać.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbywa się około 50 operacji kręgosłupa rocznie.

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
A.
16 lutego 2015 13:52

Hmmmm ja nie dałabym się zoperować temu Panu Doktorowi …. ale dziewczynce życzę jak najlepiej – oby wszystko skończyło się pomyślnie.

mccmc
16 lutego 2015 11:54

Szacun dla Pana Doktora

Polecane