fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 27 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Samorząd Mikołajek zachęca mieszkańców do konsultacji ws. S-16

Wiadomości Samorząd Mikołajek zachęca mieszkańców do konsultacji ws. S-16

Samorząd Mikołajek (Warmińsko-mazurskie) zachęca mieszkańców gminy do udziału w postępowaniu dot. wydania decyzji środowiskowej dla budowy S-16 przez Mazury. „Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu” – zaapelował burmistrz.

Budowa nowej drogi S-16 przez Mazury od wielu lat wzbudza ogromne kontrowersje społeczne. W minionym tygodniu kilkanaście organizacji ekologicznych napisało apel m.in. do ministrów infrastruktury, klimatu i środowiska, finansów oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o wstrzymanie prac nad trasą S16 przez Mazury i dalej przez Biebrzański Park Narodowy.

Trasa przez Mazury jest na etapie opiniowania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Chodzi o zaopiniowanie wybranego przez GDDKiA wariantu przebiegu tej trasy przez Mazury od Mrągowa, przez Mikołajki i Orzysz do Ełku.

„Informuję o możliwości zapoznania się z dokumentacją tego przedsięwzięcia, co stanowi element konsultacji społecznych. Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej jest ostatnim etapem, w którym realnie mieszkańcy mogą zgłosić uwagi i zająć stanowisko” – wyjaśnił mieszkańcom Mikołajek i okolic burmistrz Piotr Jakubowski. Wskazał, że „w szczególności” dotyczy to sołectw: Baranowo, Faszcze, Inulec, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Tałty, Kolonia Mikołajki, Woźnice, Olszewo, Grabówka, przez które będzie przebiegała nowa droga, a także miasta Mikołajki i sołectw: Zełwągi, Jora, Stare Sady , Cudnochy, które znajdują się w bezpośredniej strefie oddziaływania tej inwestycji i „będą zapewne stanowić zaplecze budowy”.

„Pełna dokumentacja przedsięwzięcia jest dostępna w siedzibie RDOŚ w Olsztynie, z uzyskanych w RDOŚ informacji wynika, że będzie ona dostępna także na stronie internetowej RDOŚ w terminie od 24 lutego do 23 marca br. Natomiast UMiG w Mikołajkach dysponuje mapami i częścią dokumentacji techniczno–środowiskowej przekazanymi przez GDDKiA. Osoby, które będą chciały zapoznać się z materiałami będącymi w posiadaniu mikołajskiego urzędu proszone o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy” – podał burmistrz Mikołajek.

Samorząd Mikołajek i wiele osób prowadzących działalność turystyczno-hotelową w Mikołajkach i okolicy sprzeciwia się budowie S-16 przez Mazury w wariancie proponowanym przez GDDKiA w Olsztynie. Zakłada on m.in. budowę nowego mostu przez jezioro Tałty, w ocenie przeciwników inwestycji bezpowrotnie zniszczona zostanie unikalna mazurska przyroda.

„Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu” – zaapelował Piotr Jakubowski.

Kontrowersje wśród miłośników przyrody wzbudza także dalszy przebieg S-15 na terenie woj. podlaskiego, który zakłada poprowadzenie trasy m.in. przez Biebrzański Park Narodowy. 

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x