fbpx
8 C
Olsztyn
niedziela, 16 maja, 2021
reklama

Zwierzęta leśne w oku kamery

reklama

Luty tego roku wyjątkowo obfituje w śnieżne i mroźne dni, lecz dzielne zwierzęta z terenów jednego z regionalnych nadleśnictw stawiają czoła przeciwnościom jakie niesie los.

Daniele byki dumnie kroczą pomimo paraliżującego mrozu. Łanie daniela przyjęły strategię pracy zespołowej w sprawdzaniu, co skrywa pokrywa śnieżna. Kopią dzielnie raciczkami a pogoda ducha ich nie opuszcza, na co wskazują ich radosne ruchliwe ogony zwane w gwarze łowieckiej kwiatami.

W spowitych śniegiem jarach i wąwozach tętni życie. Spotkać można tu chmary biesiadujących jeleni: smukłe łanie i majestatyczne byki – niektóre nadal noszą wieńce na swych głowach, część zrzuciła już poroże. Łąki przy zboczu wzniesienia przemierza, niestrudzona zimową aurą, okazała łosza – klępa.

reklama

Sarny zgromadzone w formacjach zwanych rudlami znacznie lepiej radzą sobie w okowach mrozu i śniegu niżeli w pojedynkę. Niezłomne dziki powróciły w swe rewiry po dłuższej nieobecności i mają się wyśmienicie na śródleśnym karmisku – ochoczo rozgarniają śnieg w poszukiwaniu smacznych kąsków. Większość loch jest obecnie w zaawansowanych ciążach, co determinuje częstsze żerowanie, przez co można napotkać je za dnia.

Cwane lisy są u szczytu swej rocznej aktywności, co dyktuje im ich cykl biologiczny. To w lutym przeżywają okres romantycznych uniesień a surowe warunki atmosferyczne im zupełnie nie przeszkadzają, gdyż żyją one jedynie miłością.

Wilki zaś są krótko po amorach i mają iście wilcze apetyty, przez co stale przemierzają teren w poszukiwaniu potencjalnej ofiary. Zwierzyna w lutym musi mieć się zatem podwójnie na baczności.

Również zwierzyna drobna ma się dobrze, czego dowodem są kuropatwy, które pojawiły się niczym przebiśniegi niespodziewanie na łące, ku radości leśniczego ds. łowieckich, który podzielił się tą radosną nowiną. Obecność kuropatw w łowisku to nie lada uciecha dla oka.

Luty to także czas parkotów – godów zajęcy. Szaraki zaaferowane pomykają w swych kożuchach pod osłoną nocy, przez co stanowią trudno uchwytny cel dla oka kamery, jednak mają się dobrze.

Zwierzęta leśne w oku kamery Zwierzęta leśne w oku kamery Zwierzęta leśne w oku kamery Zwierzęta leśne w oku kamery

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze