fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 25 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Ustalono autorów fresku przedstawiającego Kopernika

Wiadomości Ustalono autorów fresku przedstawiającego Kopernika

Autorami fresku przedstawiającego Mikołaja Kopernika, który znajduje się w holu urzędu wojewódzkiego w Olsztynie są Jan Ilkiewicz, Henryk Oszczakiewicz i Antoni Szymaniuk – ogłoszono podczas konferencji prasowej w Olsztynie. Dotychczas autorstwo fresku mylnie przypisywano Julianowi Dadlezowi.

Autorów fresku ustalili pracownicy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, o swoich ustaleniach poinformowali w piątek na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim. Pretekstem ogłoszenia tych ustaleń była przypadająca w tym dniu 548 rocznica urodzin Kopernika.

Fresk w holu urzędu wojewódzkiego przedstawia Kopernika, który przydziela chłopom ziemię. Kopernik był zasadźcą wielu warmińskich wsi, m.in. Jarot, które są dziś dzielnicą Olsztyna. Fresk powstał w 1954 roku i przez lata sądzono, że namalował go Julian Dadlez.

Badania archiwalne wykazały, że namalowało go trzech artystów: Jan Ilkiewicz, Henryk Oszczakiewicz i Antoni Szymaniuk.

Kopernik od wielu lat promowany jest jako najwybitniejszy mieszkaniec Warmii. Urodzony w Toruniu astronom, 40 lat swego życia spędził na Warmii: w Olsztynie, gdzie był administratorem dóbr kapitulnych i gdzie musiał zmierzyć się z przygotowaniem do obrony Olsztyna przed Krzyżakami oraz we Fromborku, gdzie pełnił funkcję kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej i gdzie znajduje się jego grób. Pracował także w Lidzbarku Warmińskim, gdzie rezydował jego wuj – Łukasz Watzenrode.

W piątek we fromborskiej katedrze, w której znajduje się grób Kopernika odprawiono w jego intencji mszę. 

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x