7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Panel obywatelski – Olsztyn pierwszy w Polsce

OlsztynPanel obywatelski - Olsztyn pierwszy w Polsce

Stolica regionu startuje z unikatowym w skali kraju projektem. Olsztyński Panel Obywatelski będzie wyjątkowym miejscem wymiany opinii o mieście.

reklama

Jest to technika stosowana przez wiele samorządów, głównie europejskich. Dzięki panelom możliwe jest większe zainteresowanie mieszkańców sprawami lokalnymi oraz zaangażowanie ich do współdecydowania o obliczu miejsca zamieszkania. Co ważne – przedsięwzięcie ma wzbogacić, a nie zastąpić proces konsultacji społecznych. Teraz do tych samorządów, jako pierwszy w Polsce, dołącza Olsztyn.

Od lat prowadzimy dialog z mieszkańcami – przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. – Wprowadziliśmy przepisy związane z konsultacjami społecznymi, inicjatywą uchwałodawczą, to także działania związane z budżetem obywatelskim. Teraz proponujemy kolejny instrument, aby forma dialogu związanego z rozwojem naszego miasta była cały czas rozwijana. Staramy się docierać do naszych mieszkańców wszelkimi możliwymi kanałami.

reklama

Panel da mieszkańcom Olsztyna kolejną możliwość wypowiedzenia się na istotne dla nich tematy, oceny działania instytucji, podzielenia się opinią co do kierunków rozwoju miasta. Tymczasem samorząd zyska szerszą wiedzę dotyczącą potrzeb mieszkańców i ich oczekiwań. To ma ułatwić dialog i przebieg konsultacji społecznych. Istotne jest także to, że każdy będzie mieć dostęp do wyników badań.

Do udziału w panelu zaproszonych zostanie 10 tys. losowo wybranych, dorosłych mieszkańców Olsztyna. Te osoby dostaną korespondencję, w której będzie szczegółowa instrukcja, jak dołączyć do przedsięwzięcia. Zrobić to będą mogli także ci, którzy zaproszenia nie dostaną. Urzędnikom zależy bowiem na jak najszerszej grupie, która będzie wypowiadać się na zaproponowane tematy.

Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, jakiego Olsztyna pragną mieszkańcy – przyznaje Agnieszka Morysińska, prezes firmy KF Research, która współtworzy z urzędem panel. – Panel Obywatelski jest dobrą praktyką, która doskonale sprawdza się w Europie. W niedługiej przyszłości to Olsztyn będzie wzorem dla innych. Mam nadzieję, iż inne miasta skorzystają z wypracowanych tu rozwiązań. Ale podstawą sukcesu takiego przedsięwzięcia, jest chęć mieszkańców do zaangażowania się w to działanie. Liczę, że tak będzie w Olsztynie.

reklama

Ratusz zakłada, że rocznie będą realizowane cztery główne pomiary kwartalne. Dodatkowo planowanych jest kilka mniejszych badań. W Urzędzie Miasta zostanie powołany międzywydziałowy zespół, który opracowywał będzie plan badawczy. Będzie się także konsultować ze środowiskiem akademickim oraz organizacjami społecznymi.

Pomysł zaproponowania ogromnej grupie mieszkańców udziału w opiniowaniu różnych działań miasta od razu nas zainteresował i skłonił do otwarcia się na taki sposób komunikacji – tłumaczy dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta, Aneta Szpaderska. – Panel uzupełnia nasze działania w dziedzinie konsultacji społecznych poprzez systematyczne, profesjonalne badania na dużej, reprezentatywnej grupie mieszkańców.

Zaproszenia do panelu trafią do olsztynian w połowie lutego. Zrealizowanie pierwszego panelu planowane jest jeszcze w tym kwartale.

Informacje o przedsięwzięciu i możliwość rejestracji (od 21 stycznia) są dostępne na stronie Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotr
17 stycznia 2016 01:36

Jeśli działa ten panel to na początek zmiana pana Piotra Grzymowicza, dziękujemy, uczciwy Olsztyn

P.P
16 stycznia 2016 14:54

Bardzo dobry pomysł. Jadnakże może warto również te konsultacje wzbogacić o pomysły/spostrzeżenia osób, które nie są zameldowane w Olsztynie. Chodzi mi tutaj o osoby, które pochodzą z sąsiednich gmin? Może chociaż część z tego 1000 mogłaby właśnie trafić to tych osób. Sam chętnie wypowiedzialbym się na temat mojej pięknej stolicy regionu.

Polecane
Ogłoszenia