6.6 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

Czy pocałunek z palaczem jest niebezpieczny?

WiadomościCzy pocałunek z palaczem jest niebezpieczny?

Walentynki zbliżającą się coraz większymi krokami. Dowodów nie musimy szukać daleko. Wystarczy spojrzeć na witryny lokalnych sklepów, które mienią się i błyszczą od niezliczonej ilości serduszek. Z pewnością będzie to niezwykle całuśny dzień dla mieszkańców naszego miasta, ale czy dla wszystkich?

Śmierdzisz jak popielniczka

I do tego tak smakujesz! Pewnie nie jeden palacz słyszał oba zdania, które oczywiście są prawdą. Stosowanie wszelkich wyrobów nikotynowych odbija się na zdrowiu palacza, jak i bliskich mu osób. Nie wierzycie? Cóż, chyba musimy przybliżyć Wam trochę statystyk.

Centrum Badania Opinii Społecznej podaje, że w naszym kraju mamy aż 8 milionów palaczy! Wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów, każdego roku życie traci 67 tysięcy Polaków – czyli tyle co średniej wielkości miasto. Niezwykle niebezpieczną konsekwencją palenia papierosów jest POChP (tj. przewlekła obturacyjna choroba płuc). W naszym kraju choruje na nią ponad 2 miliony palaczy, a rocznie z jej powodu umiera 15 tysięcy osób.

Powyższe statystyki są przerażające, a mimo to ludzie wciąż to robią. Sięgając po papierosa, palacz naraża swoje zdrowie, ale również zdrowie swoich najbliższych – czy to w postaci dymu papierosowego czy toksycznych pocałunków.

Szkodliwy jest dym

Tak, wzrok was nie myli! Ani nikotyna, ani sam tytoń nie są głównym problemem zdrowotnym, jest nim dym papierosowy. Nikotyna owszem uzależnia, ale nie znajduje się w bazie INCHEM, największej na świecie liście substancji chemicznych, której współtwórcą jest WHO.

Dym papierosowy zawiera około 7 tysięcy substancji, z czego prawie 93 uznaje się za szkodliwe bądź potencjalnie szkodliwe. A około 70 za rakotwórcze. Właśnie te substancje, są główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych (np. POChP). Powstają one w wyniku spalania tytoniu w wysokiej temperaturze (ponad 800 st. Celsjusza), podczas palenia papierosa.

Palaczu, odpalając kolejnego papierosa narażasz nie tylko swoje zdrowie, ale również zdrowie najbliższych Ci osób. Co z tego, że nie palisz przy nich? Obdarzasz je pocałunkami? Cóż, tym sposobem również przenosisz szkodliwe substancje do ich organizmu.

Strategia harm reduction

Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania jak i wiele krajów na świecie przystąpiło do programu redukcji szkód spowodowanych paleniem tytoniu. Kluczową rolę w programach „Harm Reduction” odgrywają produkty nikotynowe nowej generacji. Dostarczają palaczom odpowiednią dawkę nikotyny, pomijając szkodliwy proces spalania. Dlaczego ta informacja jest ważna? Gdzie nie ma spalania, nie ma dymu. Tym samym problem biernego palenia również nie występuje.

Palacz zyskał wybór, ale czy z niego skorzysta?

Drogi palaczu, najlepszym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia jest całkowite pożegnanie się z nałogiem. Jeżeli nie jesteś w stanie podjąć takiej decyzji z dnia na dzień, może rozważ zastąpienie tradycyjnego papierosa, jego mniej szkodliwą alternatywą jak: podgrzewacz tytoniu typu IQOS czy elektroniczny papieros.

Zarówno IQOS jak i e-papieros wytwarzają aerozol, który można wdychać. Co zatem je różni? W podgrzewaczu tytoniu typu IQOS znajduje się prawdziwy tytoń, który jest podgrzewany do temperatury nie wyższej niż 350 stopni Celsjusza. W urządzeniu nie dochodzi do procesu spalania. Zamiast dymu powstaje wspominany wcześniej aerozol z nikotyną. Porównując poziomy stężeń substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych z dymem papierosowym to w IQOS-ie są one mniejsze średnio o 95%.

Stosowanie IQOS-a nie wiąże się z przykrym zapachem ubrań, włosów. Korzystając z tego produktu najprawdopodobniej nie usłysz, że smakujesz jak popielniczka. Twoje zęby, palce nie zżółkną. Podgrzewacz tytoniu możesz stosować w domu – nie wytwarza on żaru, bo nie ma spalania, nie pozostawia popiołu, przykrego zapachu w pomieszczeniu.

Aczkolwiek, pamiętajcie! Najlepszą decyzję jaką może podjąć palacz, jest jednak całkowite pożegnanie się z nałogiem. Każdy produkt zawierający nikotynę nie jest obojętny dla zdrowia.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
leon
14 lutego 2021 22:36

normalnie postawa godna pochwały, mam ci jeszcze jakiś medal wydrukować czy jak?

natalia
16 lutego 2021 12:13

też się przerzuciłam na iqosa i jestem zadowolona, nawet mentolki mogę palić.

Polecane