fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Straż Leśna zakończyła działania pod kryptonimem „Kłusownik”

Wiadomości Straż Leśna zakończyła działania pod kryptonimem „Kłusownik”

W trzy dni działań Straży Leśnej ujawniono 57 sprawców wykroczeń popełnionych na terenie olsztyńskich lasów. Znaleziono również wnyki.

Od wielu lat na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych organizowane są profilaktyczne działania w celu ograniczania zjawisk kłusownictwa, w tym wnykarstwa. Tylko od 2007 roku na terenie olsztyńskich lasów zlikwidowano prawie 4000 wnyków. A w ciągu trzech dni działań pod kryptonimem „Kłusownik”, przeprowadzonych na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku, ujawnione zostało kolejne 35 sztuk, z czego 25 na terenie Nadleśnictwa Orneta.

1 lutego podczas realizacji regionalnej akcji strażnicy leśni z Nadleśnictwa Orneta, przejeżdżając przez teren jednego z leśnictw na terenie gminy Lelkowo, zauważyli świeże ślady butów prowadzących w kierunku lasu. Wzbudziło to ich podejrzenie, że mogą to mogą być ślady kłusownika, więc poszli tą samą drogą. Po przejściu ponad 9 kilometrów, w jednym z kompleksów leśnych odnaleźli 25 wnyków.
A teraz będziemy szukać ich właściciela – powiedział Zdzisław Bagiński, komendant posterunku Straży Leśnej. – Sprawcy grozi kara nawet do roku pozbawienia wolności za wnyki.

Powyższe działania nie oddają wrażeń tego, jak męczą się zwierzęta, które co roku wpadają we wnyki i jak męcząc się tracą życie. Pomimo upływu lat i uświadamiania ludzi, ten nieludzki sposób zdobywania pożywienia ciągle jest aktualny. I wciąż wymaga reakcji. Prowadząc cykliczne działania na terenie olsztyńskich lasów, strażnicy leśni posiadają większą wiedzę w tym zakresie – skuteczniej można walczyć z tym procederem. Nie zawsze wiadomo, kto zakłada wnyki, ponieważ trudno złapać sprawcę na gorącym uczynku. Każdy złapany kłusownik to jednak mały sukces, a każdy zlikwidowany wnyk, to jedna szansa na przeżycie zwierzęcia.

Faktem jest jednak, że wnykarstwo posiada charakter jednostkowy, jest najczęściej kojarzony ze wzrostem bezrobocia. Natomiast praktyka wskazuje na jego lokalny charakter występowania, często jest to forma tradycji przekazywana z ojca na syna. Po ustaleniu i złapaniu sprawcy, który się tym zajmuje, zazwyczaj problem zanika na kilka lat.

Straż Leśna apeluje do ludzi o zwracanie uwagi problematykę kłusownictwa (wnykarstwa), a do kłusowników o zaprzestanie tego procederu, ponieważ zwierzęta złapane we wnyki giną w straszliwych męczarniach. Dopóki znajdowane będą wnyki, koniecznością będzie kontynuowanie przeciwdziałania temu procederowi.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x