22 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Zmarł Zygmunt Jatczak, żołnierz AK, powstaniec warszawski

WiadomościZmarł Zygmunt Jatczak, żołnierz AK, powstaniec warszawski

Zmarł Zygmunt Mieczysław Jatczak ps. Ryszard, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, a po wojnie żołnierz Legii Cudzoziemskiej, odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej. O śmierci kombatanta poinformowały władze miejskie Olsztynka.

reklama

“Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 9 lutego, w wieku 97 lat, zmarł wieloletni mieszkaniec Olsztynka, Pan Zygmunt Mieczysław Jatczak, ps. Ryszard” – podano w kondolencjach od władz miasta zamieszczonych w środę na oficjalnej stronie magistratu.

Jak przypomniano, zmarły kombatant był żołnierzem AK, powstańcem warszawskim, a po wojnie żołnierzem Legii Cudzoziemskiej. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Walecznych za Powstanie, francuskim Orderem Narodowym Legii Honorowej i Medaille Militaire za walkę w Indochinach.

reklama

Zygmunt Jatczak urodził się 1 stycznia 1924 r. w Warszawie. Jego ojciec, funkcjonariusz Policji Państwowej, zmarł przed II wojną światową. Matka sama wychowywała jego i trzy siostry.

W styczniu 1943 r. został zatrzymany podczas ulicznej łapanki, trafił na Pawiak, a stamtąd do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zwolniono go po dwóch miesiącach, dzięki wstawiennictwu komendanta granatowej policji w Warszawie ppłk. Aleksandra Reszczyńskiego, ze względu na przedwojenną służbę ojca.

Po powrocie do Warszawy wstąpił do konspiracji, przyjmując pseudonim Ryszard. Był żołnierzem oddziału por. Tadeusza Janickiego “Czarnego”, wchodzącego w skład oddziałów dyspozycyjnych Kedywu Komendy Głównej AK.

reklama

W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionie “Miotła”, a następnie batalionie “Czata 49”, należących do Zgrupowania Radosław. Przeszedł szlak bojowy: Wola – Stare Miasto – kanały – Śródmieście Północ – Śródmieście Południe. Podczas walk był trzykrotnie ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po powstaniu trafił do obozu przejściowego w Ożarowie, następnie do Stalagu XB Sandbostel, a pod koniec lutego 1945 r. przeniesiono go do obozu jenieckiego w Westertimke.

Po wyzwoleniu znalazł się w oddziałach wartowniczych w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech. Zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej, w latach 1947-1952 służył w szeregach 13. Półbrygady. Po szkoleniu w Algierii trafił na południe Indochin, gdzie uczestniczył w walkach toczonych przez wojska francuskie z siłami komunistycznego Wietnamu. Jako uczestnik i weteran wojny indochińskiej był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Medaille de Blesses i Medaille Militaire.

Po zakończeniu pięcioletniego kontraktu w Legii Cudzoziemskiej zamieszkał we Francji. W 1959 r. wrócił do Polski, osiedlił się w Olsztynku w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie mieszkał przez resztę życia.

W lipcu 2017 r. został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Republikę Francuską.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane