5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Prestiżowa nagroda dla profesora z UWM

WiadomościPrestiżowa nagroda dla profesora z UWM

Publikacja prof. Norberta Kasparka poświęcona bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. została wyróżniona przez jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka. Nagroda towarzyszy Targom Książki Historycznej. W środowisku historycznym jest określana jako główne wyróżnienie dotyczące historii XIX wieku.

Książka „Dni przełomu powstania listopadowego. Bitwa pod Ostrołęką (26 maja 1831)” autorstwa prof. Norberta Kasparka z Katedry Historii Polski UWM, została wyróżniona przez jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka. Prof. Kasparek jest jedynym historykiem, który został głównym laureatem Nagrody 2 razy. W 2002 r. za publikację „Powstańczy epilog. Żołnierze Powstania Listopadowego w dniach klęski i internowania 1831–1833”) i kolejny raz doceniony przez kapitułę został teraz.

Konkurs im. Jerzego Skowronka jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 1997 roku, towarzyszącym Targom Książki Historycznej w Warszawie. Kapituła konkursu ocenia książki poświęcone XIX wiekowi oraz dziejom Bałkan. W środowisku historycznym konkurs jest określany jako główne wyróżnienie dotyczące historii XIX wieku.

Nagroda została ogłoszona online w końcu listopada 2020 roku. Książka wpisuje się w nurt głównych badań prof. Norbert Kasparka, czyli latom 1831-1833.

Nierozstrzygnięta bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku stała się jednym z przełomowych wydarzeń powstania listopadowego. Niestety, chaos w polskim dowództwie doprowadził do starcia w drewnianej Ostrołęce, a po zdobyciu mostów przez Rosjan na prawym brzegu Narwi. Dominująca artyleria rosyjska, zabezpieczona rzeką, z lewego brzegu Narwi ostrzeliwała prawie bezkarnie oddziały polskie próbujące zepchnąć Rosjan z przedmościa. Mimo niewyobrażalnego bohaterstwa oficerów i żołnierzy nie sposób było wyrzucić Rosjan do rzeki. Wieczorem doszło do głośnej szarży ppłk. Bema. Był to kilkuminutowy epizod tej bitwy trwającej od rana. Był to też początek legendy Bema. To była dziwna bitwa. Tu wieczorem 26 maja nikt nie poczuł się zwycięzcą. Rosjanie dopiero po kilku dniach zaczęli ogłaszać swoją wiktorię. Polacy zaś, poczuwając się w pierwszej chwili do klęski, zaczęli przedstawiać wyprawę z nieplanowanym epilogiem pod Ostrołęką i Rajgrodem jako udaną operację. I o tym jest moja książka – wyjaśnia prof. Kasparek.

W 2006 roku Nagrodę im. prof. J. Skowronka otrzymał inny historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr hab. Tomasz Strzeżek, prof. UWM, również z Katedry Historii Polski UWM za książkę Kawaleria Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym – mobilizacja i podstawy funkcjonowania. Wśród laureatów konkursu są m. in. profesorowie: Andrzej Nowak, Radosław Żurawski vel Grajewski, Hubert Chudzio, Stanisław Wiech.

Prof. Jerzy Skowronek (1937-1996) zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Był związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji.

Źródło: UWM w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane