fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, 13 maja, 2021

Tylko czuby chodzą żalić się do gabinetów? [OPINIE]

Do końca lutego trwa zbiórka podpisów pod ogólnopolskim obywatelskim projektem ustawy, który nakłada na oświatę obowiązek zatrudnienia w każdej szkole przynajmniej jednego psychologa. Jestem jedną z osób organizujących ją w Olsztynie i jej szczegóły w województwie warmińsko-mazurskim opisujemy w wydarzeniu Zbiórka podpisów Psycholog w każdej szkole – Zróbmy to razem na Warmii i Mazurach (Olsztyn). Dziś jesteśmy po pierwszym dyżurze.

W połowie szkół w Polsce nie ma psychologów. Młode osoby muszą mieć możliwość rozmowy ze specjalistami, posiadającymi kompetencje do zdiagnozowania ich problemów. A te u dzieci i nastolatków są różne. Z pozoru nieśmiałość, smutek czy skrytość może, choć nie musi, być pierwszym objawem rozwijających się zaburzeń i chorób psychicznych spowodowanych np. przez nieporozumienia między rówieśnikami, brak akceptacji własnego ciała czy dezinformację i agresję, z którą młoda osoba zderza się w trakcie odkrywania własnej orientacji seksualnej, aż po przemoc domową. Wiele ”młodzieńczych” problemów może być dla nich końcem świata, prowadzić do samookaleczeń i samobójstw, wpływać na ich dorosłe życie, relacje i zaufanie w związku, a także na ich własne, przyszłe potomstwo.

Niektórzy mogą powiedzieć, że przecież rodzice sami mogą pójść z dzieckiem do psychologa, ignorując zupełnie, że to właśnie rodzice mogą nie widzieć problemów swojego dziecka, nawet jeśli ono im o nich opowiada. Albo sami są ich sprawcami, bo np. są alkoholikami albo stosują na nich przemoc psychiczną i fizyczną? Mogą również uważać, że wizyta u psychologa to wstyd albo po prostu najzwyczajniej w świecie nie mieć na nie pieniędzy.

Sama chodziłam do psychologów i psychiatrów i wiem, jak ważny jest dostęp do bezpłatnej i specjalistycznej opieki na możliwie najwcześniejszym etapie. Szczególnie gdy najbliższe otoczenie nie wierzy w coś takiego, jak pomoc psychologiczna i wolą wyszydzać problemy swojego dziecka, niż się dokształcić, w tym co robi psycholog, psychiatra, czy psychoterapeuta.

Z mojej perspektywy wiek szkolny jest najlepszy do rozpoczęcia pracy ze wsparciem psychologicznym. Dlatego tak ważne jest dla mnie, aby młode osoby miały do niego dostęp bezpośrednio we własnej szkole, dowiedziały się na godzinie wychowawczej, z czym mogą się do niego zwrócić i faktycznie mogły skorzystać z jego wsparcia w każdej chwili. Nie będą wówczas tak zależne od rodziców, często przesiąkniętych uprzedzeniami, że tylko czuby chodzą żalić się do gabinetów. Nie jest tak. Do gabinetów psychologicznych chodzą osoby, które szukają pomocy, a obowiązkiem państwa jest im tę pomoc w sposób powszechny, darmowy i profesjonalny zapewnić.

Myślę, że im szybciej dana osoba zostanie skierowana do np. psychiatry, tym jest większa szansa do zatrzymania dalszego postępu zaburzenia albo choroby. Jeśli nie, to będzie ona, chociaż pod kontrolą. Swoim dzieciom powinniśmy zapewnić wszystko, co najlepsze, okazywać zrozumienie dla ich problemów, podkreślać, że to, co mówią i czują jest ważne, zapewniać wsparcie i jeśli trzeba, fachową pomoc.

Zachęcam do przyłączenia się do udziału w akcji.

Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


5 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kukacz

Tylko żeby to byli dobrzy psychologowie. Od szkoły podstawowej niemal do końca gimnazjum byłam ofiarą bullyingu. W tamtych szkołach nie było psychologów, a pedagodzy. Ich pomoc polegała na wmawianiu mi chorób psychicznych, włóczeniu po poradniach, byle tylko udowodnić, że to ze mną jest problem, wzywanie dziadków i matki do szkoły (wychowywali mnie dziadkowie i pracująca matka) z powodu „nienormalnych” zainteresowań- języków obcych, psów i tygodników opinii… W liceum miałam już kontakt z psychologiem szkolnym i nie było to dla mnie dobre doświadczenie. A moja gnębiona przez koleżanki z klasy przyjaciółka usłyszała od szkolnego psychologa, że sama jest temu winna, bo… Czytaj więcej »

wertgh

oby to nie było tworzenie dla darmozjadów. nie tylko psychlogo jest ważny, ważna jest poprawa programu nauczania na istotne rzeczy…jeśli chcemy mieć mądre społeczeństwo, albo na głupi program nauczania jeśli chcemy mieć głpuie społeczeństwo

miecio z żabki

Temat ważny, bardzo dobrze że się ukazuje taki tekst, tylko pytanie czy nie przypadkiem do zbijania prywatnego (politycznego?) interesu…   :wpds_beg:   :wpds_beg:   :wpds_cool:   :wpds_beg:   :wpds_beg: 

Anonim

Temat niezwykle istotny, gdyż rodzice bardzo często klasyfikują problemy swoich dzieci: te ważne, te nieważne. „Za naukę się weź, a nie wymyślasz”. „Ja Ci te głupoty z głowy wybiję”. „W naszej rodzinie nigdy nie było takich problemów”. A psycholog w szkole spojrzy bezstronnie. O ile dziecko odważy się do niego pójść i o ile będzie mogło obdarzyć to zaufaniem (bo ile to jest też bardzo słabych psychologów!). A temat chorób psychicznych jest tematem tabu. Osoba chora psychicznie jest kojarzona z pacjentem w kaftanie bezpieczeństwa, albo majaczącym przukutym do łóżka. Choć tacy też są, to najczęściej występującą chorobą psychiczną jest depresja,… Czytaj więcej »

Ania

Wizyta u psychiatry z własnej woli to przyznanie się do choroby psychicznej, nie ważne czy się uważa, że jest się chorym czy nie.
Bycie chorym psychicznie to dla większości wstyd, jest oczywiście grupka hipokrytów dla której to nie jest wstyd o ile ich to nie dotyczy.

Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

Felietony