W sierpniu 2015 roku Seminarium Duchowego „Hosianum” będzie obchodzić 450. rocznicę istnienia. To najstarsze seminarium w Polsce.
Seminarium zostało założone zostało w 1565 roku w Braniewie przez Kardynała Stanisława Hozjusza w ramach realizacji uchwał soboru trydenckiego. Rozpoczęło ono swoją działalność 25 listopada 1567 r. Głównym celem powołania placówki miało być kształcenie duchownych, ale – jak się okazało – z uczelni korzystali także ci, którzy później angażowali się w szkolnictwo, różne sfery kultury, a także w życie społeczne i polityczne. Bardzo szybko Braniewo otrzymało miano „Aten Północy”.
Po 1945 roku z uwagi na zmiany ludnościowe oraz przeniesienie centrum administracyjnego do Olsztyna, diecezja nie była w stanie od razu wznowić działalność tej uczelni. Powołano więc najpierw seminaria niższe, a dopiero w 1949 roku reaktywowano Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum”. W 1972 r. podjęło współpracę naukową z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, a od 1981 r. zostało afiliowane do Papieskie Akademii Teologicznej w Krakowie, dzięki czemu już rok później obrony mogły odbyć się już w Olsztynie. Od 1 września 1999 r. Seminarium Duchowne „Hosianum” współpracuje z Wydziałem Teologii UWM.
Jubileuszową rocznicę Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” wraz z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Archiwum Archidiecezji Warmińskiej chce uhonorować międzynarodową konferencją naukową i okolicznościowym wydawnictwem.
red