fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Aktorka Irena Telesz-Burczyk Honorowym Obywatelem Olsztyna

reklama

Aktorka związana ze sceną Teatru im Jaracza w Olsztynie została w środę honorowym Obywatelem Olsztyna. Zdecydowali o tym radni miejscy, którzy uhonorowali Irenę Telesz-Burczyk za krzewienie i popularyzowanie kultury, a także za jej działalność charytatywną i społeczną.

Z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowego Obywatelstwa Olsztyna Pani Irenie Telesz-Burczyk wystąpił Klub Radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

„Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny oraz olbrzymi wkład w życie społeczne miasta, zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały, jako wyraz uznania za szczególne zasługi kandydatki na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w mieście Olsztynie”- podkreślił przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk.

reklama

Irena Telesz-Burczyk urodziła się w 1940 roku. Karierę artystyczną zaczęła od wyróżnienia w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Gdańsku w 1961 r. Na scenie debiutowała w Teatrze Rapsodycznym Gdańsku rolą Kirke w „Odysei” Homera. W 1966 zdała egzamin eksternistyczny organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich. Od 1969 pracowała w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, a od 1975 jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Dwukrotnie została laureatką Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2003 i 2010; w 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Została uhonorowana nagrodą na festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za najlepszą rolę kobiecą (1981). Trzykrotnie otrzymała nagrodę publiczności w plebiscytach prasowych.

W 2001 roku otrzymała nagrodę prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury, a w 2007 roku Statuetkę Świętego Jakuba. W 2016 roku otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest wykładowcą wiersza klasycznego w studium aktorskim przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

W 1980 roku była wiceprzewodniczącą Solidarności w regionie Warmii i Mazur, a pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Indianka

A za jakie to zasługi? Bo chyba to nie dotyczy wystąpień n politycznych…