Ponad 1000 zł – tyle średnio wynosi składka na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, do opłacenia której zobligowani są młodzi kierowcy. Wiele osób zastanawia się, z czego wynikają tak duże różnice w kwotach. Poznaj główny powód wysokich składek na OC i dowiedz się, jak obniżyć ich wysokość.
Statystyki są nieubłagane – to właśnie młodzi kierowcy biorą udział w największej liczbie zdarzeń drogowych i często są ich sprawcami. Wynika to z kilku powodów: braku doświadczenia, brawury oraz braku umiejętności szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze. Doskonale wiedzą o tym towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego młodych kierowców określają mianem ryzykownych.
Młodzi kierowcy = duże ryzyko ubezpieczeniowe
W oczach ubezpieczycieli młode osoby są bardzo ryzykownymi kierowcami. Oznacza to, że w ich przypadku istnieje spore prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, którego koszt finalnie ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe. Aby to zrekompensować, nakładają oni na młodych kierowców dość wysokie składki.
Zgodnie z tym, co pokazuje kalkulator dostępny pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/, młodzi kierowcy płacą średnio nawet dwukrotnie więcej niż kierowcy w wieku 36-45 lat. W przypadku osób z przedziału wiekowego 18-25 lat cena składki OC wynosi ok. 1360 zł!
Jak obniżyć wysokość składki dla młodych kierowców?
Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców może kosztować mniej niż 1000 zł – wiele zależy tylko od ciebie. Co zatem możesz zrobić?
O ubezpieczeniu pomyśl już na etapie nabywania auta
Zrezygnuj z samochodów sportowych marek, ponieważ składka OC jest dużo wyższa w porównaniu z innymi autami. Zamiast BMW czy Audi, lepiej wybierz Renault czy Skodę.
Ubezpiecz samochód jako współwłaściciel
Jeżeli zarejestrujesz pojazd jako współwłaściciel, polisa OC zostanie skalkulowana na podstawie danych obu współwłaścicieli. Dla ciebie – jako młodego kierowcy – może to oznaczać obniżenie wysokości składki, jeśli drugi kierowca ma na swoim koncie duże zniżki za bezszkodową jazdę.
Kup tanie OC – przestań przepłacać
Czy wiesz, że kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym są regulowane ustawowo? Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne – niezależnie od wysokości opłacanej składki. Dlatego za OC nie ma sensu przepłacać – wystarczy wykupić najtańszą polisę, by ubezpieczyciel przejął finansową odpowiedzialność za ewentualne szkody.
Więcej o OC dla młodego kierowcy przeczytasz na stronie porównywarki rankomat.pl – znajdziesz tam nie tylko przykładowe stawki, ale dotrzesz do rankingu najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych.
Jeżeli nie zgadzasz się na płacenie wysokich składek OC, poświęć dosłownie chwilę na porównanie dostępnych ofert. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!