22 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Warmińsko-mazurskie. Polregio z 6-letnią umową na przewozy pasażerskie

WiadomościWarmińsko-mazurskie. Polregio z 6-letnią umową na przewozy pasażerskie

Spółka Polregio przez kolejne 6 lat będzie świadczyć usługi kolejowych przewozów pasażerskich w woj. warmińsko-mazurskim. Regionalny samorząd podpisał w poniedziałek z tym przewoźnikiem umowę o wartości 414 mln zł.

reklama

Umowa o wykonywaniu wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w ramach świadczenia usług publicznych na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego i sąsiednich będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Zdaniem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, to duże wyzwanie finansowe, ale zapewnienie mieszkańcom dobrego dostępu do komunikacji jest jednym z najważniejszych zadań regionalnego samorządu.

reklama

“Uwzględniając specyfikę regionu, m.in. niską gęstość zaludnienia i znaczną długość tras kolejowych pokonywanych przez pociągi, zapewnienie satysfakcjonującej pasażerów oferty przewozowej jest trudne. Jednak każdego dnia we współpracy z Polregio uruchamiamy ponad 100 dobrze skomunikowanych pociągów” – zaznaczył.

W całym regionie Polregio obsługuje blisko 150 stacji i przystanków.

Według prezesa zarządu Polregio Artura Martyniuka spółce zależy na poprawieniu oferty komunikacyjnej na Warmii i Mazurach. “Dzięki zmodernizowanym szlakom pociągi mogą jeździć szybciej, bardziej punktualnie i stanowić atrakcyjną alternatywę dla mieszkańców i turystów. Chcielibyśmy wspólnie z samorządami i zarządcą infrastruktury pracować nad optymalnym i wygodnym rozkładem, który ułatwi mieszkańcom przesiadki, również do lokalnych i regionalnych autobusów” – dodał.

reklama

Podpisana z urzędem marszałkowskim w Olsztynie umowa przewiduje, że w ciągu sześciu lat nakłady finansowe na realizację pasażerskich przewozów kolejowych wyniosą ponad 414 mln zł. Zakłada wykonanie w tym okresie 18 mln tzw. pociągokilometrów (przebieg jednego pociągu na dystansie 1 km).

Przewozy będą realizowane na trasach: Działdowo – Iława – Działdowo, Iława – Ełk – Grajewo – Białystok – Ełk, Elbląg – Malbork – Elbląg, Olsztyn – Działdowo – Olsztyn, Olsztyn – Szczytno – Pisz – Ełk – Olsztyn, Olsztyn – Szczytno – Olsztyn, Olsztyn – Szczytno – Szymany Lotnisko – Olsztyn, Olsztyn – Elbląg – Olsztyn, Olsztyn – Toruń – Olsztyn, Olsztyn – Iława – Olsztyn, Olsztyn – Jabłonowo Pom. – Olsztyn, Iława – Jabłonowo Pom. – Iława, Olsztyn – Korsze – Ełk – Olsztyn, Olsztyn – Korsze – Olsztyn, Korsze – Ełk – Korsze i Olsztyn – Iława – Gdynia – Malbork – Iława.

Jak podała spółka, umowa z woj. warmińsko-mazurskim, jest szóstą wieloletnią umową zawartą przez Polregio z samorządami w tym roku. Polregio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług tego przewoźnika korzysta ponad 88 mln pasażerów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane