fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 25 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Już niebawem rusza szpital tymczasowy. Będzie tam 70 miejsc z respiratorami

Wiadomości Już niebawem rusza szpital tymczasowy. Będzie tam 70 miejsc z respiratorami

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID 19 w Szczytnie, jedna z dwóch takich placówek na Warmii i Mazurach, ma być uruchomiony na początku grudnia – podał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. 70 miejsc przygotowanych dla chorych będzie wyposażonych w respiratory.

Podczas konferencji prasowej przed budynkiem szpitala powiatowego w Szczytnie wojewoda warmińsko-mazurski wyraził nadzieję, że szpital tymczasowy pierwszych pacjentów z COVID 19 przyjmie na początku grudnia. Wyjaśnił, że przygotowania w takim samym tempie przebiegają w drugiej placówce tymczasowej – w szpitalu w Nidzicy.

„Rozwój pandemii skłania nas, że powinniśmy takie miejsca przygotować. System ochrony zdrowia, który dziś dedykujemy pacjentom z COVID 19, ma także swoją wydolność i granicę. Chodzi też o bezpieczeństwo pacjentów niecovidowych, którzy także każdego dnia wymagają pomocy medycznej” – wskazał wojewoda.

Podkreślił, że miejsca dla chorych na oddziałach covidowych w szpitalach na Warmii i Mazurach szybko się zapełniają. Według danych na piątek, 75 proc. łóżek dla pacjentów z COVID z przygotowanych na tę chwilę jest zajętych; zajętych jest też 70 proc. miejsc respiratorowych.

„Niestety rośnie liczba zakażonych w regionie. Dziś jest kolejny rekord – 1200 zakażeń na Warmii i Mazurach. Widzimy, że jest konieczność podejmowania takich działań, stąd decyzje o uruchomieniu dwóch szpitali tymczasowych” – wskazał wojewoda.

Podkreślił, że placówka tymczasowa dla pacjentów z COVID 19 w Szczytnie znajduje się w nowo wybudowanym skrzydle szpitala powiatowego. Dodał, że uruchomienie placówki dla chorych było możliwe dzięki współpracy z dyrekcją szpitala oraz starostą szczycieńskim.

Wskazał, że kolejnych 50 miejsc dla chorych na COVID 19 zostanie przygotowanych w szpitalu tymczasowym w Nidzicy i tam prace realizowane są w podobnym stopniu.

„Plan zakłada, że w Szczytnie będziemy sukcesywnie modułowo uruchamiać po 20 miejsc dla chorych, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Wszystkie miejsca będą wyposażone w respiratory i inny specjalistyczny sprzęt, który został przywieziony z Agencji Rezerw Materiałowych. Jestem przekonany, że szpitale tymczasowe przyczynią się do poprawy sytuacji w służbie zdrowia i zabezpieczą pacjentów covidowych i pozostałych” – podkreślił wojewoda.

Dyrektor oddziału warmińsko-mazurskiego NFZ w Olsztynie Andrzej Zakrzewski podał, że na Warmii i Mazurach pacjenci z COVID 19 są leczeni obecnie w 22 szpitalach. Wskazał, że w obecnej, trudnej sytuacji epidemicznej trzeba rozsądnie zarządzać kadrą medyczną, bo liczba pielęgniarek i lekarzy jest ograniczona. Stąd rozwiązanie, by pacjentów wymagających pomocy respiratorowej kierować przede wszystkim do Szczytna i Nidzicy; jest tam dużo sprzętu oraz kadra, stąd efektywniejsza pomoc dla pacjentów – tłumaczył.

Dyrektor szpitala w Szczytnie Beata Kostrzewa powiedziała, że początkowo, w pierwszym etapie uruchamiania szpitala tymczasowego, na każdym dyżurze będzie pracować trzech lekarzy, w tym jeden anestezjolog. Dodała, że grafiki na grudzień zostały już skompletowane. Są także deklaracje od średniego personelu. Dzięki urzędowi pracy placówka pozyskała także panie, które będą pracować jako opiekunki medyczne i salowe.

Już niebawem rusza szpital tymczasowy. Będzie tam 70 miejsc z respiratorami

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Bezpłatna pomoc dla osób ukaranych w olsztyńskich protestach

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie postanowiła włączyć się w pomoc osobom ukaranym mandatami w trakcie protestów, oferując im nieodpłatną pomoc prawną. Protesty i manifestacje...

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x