-1 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Limit do 30 osób w sanktuarium w Gietrzwałdzie

WiadomościLimit do 30 osób w sanktuarium w Gietrzwałdzie

W związku z nowymi obostrzeniami dotyczącymi walki z koronawirusem od soboty w bazylice w Gietrzwałdzie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 30 osób – poinformowali kanonicy regularni, którzy opiekują się tym warmińskim sanktuarium maryjnym.

reklama

Komunikat opublikowany w piątek na oficjalnej stronie sanktuarium przez kustoszy z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich ma związek z nowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi od 7 do 29 listopada. Zgodnie z nimi w kościołach może przebywać jedna osoba na 15 mkw. Limit wiernych w gietrzwałdzkiej bazylice to 30 osób.

„W związku z tym limitem, chcemy przypomnieć, że bazylika gietrzwałdzka jest jednocześnie kościołem parafialnym mieszkających tu osób. Prosimy zatem wszystkich pielgrzymów, by swoje wizyty w Gietrzwałdzie starali się planować raczej w dni powszednie, by umożliwić naszym parafianom dostęp do niedzielnej mszy św.” – napisano w komunikacie.

reklama

Opiekunowie sanktuarium poinformowali również, że trwają pracę nad uruchomieniem w świątyni kamery do transmisji nabożeństw, a dostawca internetu światłowodowego rozpoczął już prace instalacyjne.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan. Według przekazów w 1877 r. wizjonerkom ukazała się Matka Boża, która prosiła, by odmawiać modlitwę różańcową. Miała przemawiać po polsku.

reklama

Według historyków objawienia zaowocowały przebudzeniem świadomości narodowej ludności polskiej na Warmii, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzeniem się poczucia jedności z Polakami mieszkającymi w innych zaborach.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia