fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 28 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Zmarł reżyser teatralny Giovanny Castellanos

Wiadomości Zmarł reżyser teatralny Giovanny Castellanos

W niedzielę w wieku 40 lat zmarł reżyser teatralny Giovanny Castellanos. O jego śmierci poinformował krakowski Teatr Bagatela, gdzie Castellanos przygotowywał spektakl „Ich czworo”.

„Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos. Kapitalny, wspaniały, ciepły i pełen radości życia człowiek. Jeszcze dosłownie kilka dni temu pracował nad przygotowaniem premiery „Ich czworo”. Będzie nam brakować jego energii, talentu i serdeczności” – podano na Facebooku Bagateli.

Giovanny Castellanos urodził się w 1980 r. w Kolumbii. Do Polski przyjechał pod koniec lat 90. W 2003 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W 1998 r. wystąpił w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w spektaklu „Słowo Boże…” jako Pielgrzym. Przy realizacji tego spektaklu pełnił również funkcję asystenta reżysera. Asystował także przy reżyserii spektakli m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego.

Jego debiut reżyserski przypadł na maj 2004 r., zrealizował wtedy sztukę „Oleanna” Davida Mameta na scenie Fundacji Starego Teatru w Krakowie. Wyreżyserował wiele spektakli teatralnych i performansów nie tylko w Polsce, ale i za granicą – w USA, Niemczech, Hiszpanii.

W 2006 r. został asystentem dyrektora ds. programowych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W tym samym roku objął również funkcję kierownika artystycznego jednej ze scen teatru – Sceny Margines, na którą wprowadzał wymagający progresywny repertuar. Na deskach olsztyńskiego teatru wyreżyserował m.in. spektakle: „Pętla” Marka Hłaski, „Mur” Jeana Paula Sartre’a i „Noc Helvera” Villqista.

Współpracował z takimi teatrami, jak m.in Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, Teatr Bagatela w Krakowie, opolski Teatr Kochanowskiego.

W 2019 r. wyreżyserował „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne za spektakl „Podróż do wnętrza pokoju” według sztuki Michała Walczaka (2006). Przedstawienie „Trzej Muszkieterowie” w jego reżyserii, powstałe krakowskiej Łaźni Nowej zdobyło nagrodę publiczności podczas VII Karnawału Komedii w Katowicach (2014).

Do ostatnich dni życia w krakowskim Teatrze Bagatela pracował nad inscenizacją sztuki Gabrieli Zapolskiej „Ich czworo”.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

7-letni Bruno z Olsztyna walczy z rakiem. Nie ma wiele czasu

Bruno Pressler-Wigura z Olsztyna toczy swoją trzecią walkę z nowotworem. Stosowana do tej pory chemioterapia nie przyniosła efektów. Link do zbiórki: www.siepomaga.pl/bruno Bruno to 7-latek z...

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x