fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Warmińsko-mazurski kurator: młodzież ma odróżniać manifestowanie od anarchii

Wiadomości Warmińsko-mazurski kurator: młodzież ma odróżniać manifestowanie od anarchii

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki wydał apel skierowany do dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Poprosił w nim o ” otoczenie młodych szczególną troską”. Doprecyzował, że chodzi mu o to, by „uczniowie rozróżniali wolność oraz demokratyczne prawo do manifestowania swoich poglądów od anarchii”.

Apel warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty został opublikowany na stronie internetowej kuratorium. Kurator Krzysztof Marek Nowacki wyjaśnił, że przyczyną jego odezwy są manifestacje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia, do których dochodzi „pomimo zakazów zgromadzeń ze względów epidemicznych”.

„Niestety, bardzo często tym manifestacjom towarzyszą agresywne zachowania, używanie słów nieprzyzwoitych, umieszczanie wulgarnych napisów, rysunków, ale także stosowanie przemocy fizycznej” – napisał kurator Krzysztof Marek Nowacki. W dalszej części apelu podkreślił, że „na skalę dotychczas niespotykaną jesteśmy świadkami aktów profanacji symboli narodowych i religijnych, wtargnięć do kościołów, a nawet zakłóceń sprawowanych obrzędów Mszy Świętych”.

W apelu skierowanym do dyrektorów, nauczycieli i rodziców kurator oświaty napisał, że świadkami zajść, „a także często uczestnikami” są uczniowie.

„W związku z powyższym zwracam się do Państwa Dyrektorów, Nauczycieli i Rodziców z apelem o ludzi otoczenie młodych szczególną troską. Szkoła zawsze wychowywała i wychowuje kolejne pokolenia w duchu prawdziwej tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka oraz poszanowania prawa. Ważne jest, aby uczniowie rozróżniali wolność oraz demokratyczne prawo do manifestowania swoich poglądów od anarchii. W poczuciu odpowiedzialności za młode pokolenie, nie wolno nam wychowawcom stać obojętnie w obliczu aktów przemocy i profanacji dokonywanych z udziałem młodzieży” – napisał w odezwie Nowacki.

W podobnym tonie odezwę w mediach społecznościowych zamieścił burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski, który podpisując się jako „burmistrz i nauczyciel” zaapelował do rodziców „o podjęcie działań mających na celu zapobieżenie uczestnictwu dzieci i młodzieży w (…) marszach protestacyjnych”. Kowalski napisał, że nawet noszenie maseczki nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed zakażeniem się koronawirusem.

„Warto podkreślić, że skandowanie haseł powoduje, że powietrze jest wydychane z dużą siłą, i ryzyko zakażenia jest większe niż w przypadku zwykłego przemieszczania się. Nie zapominajmy, że młodzi demonstranci mogą zakazić rodziców i dziadków, powodując zagrożenie ich zdrowia i życia” – napisał Kowalski i dodał, że tzw. marsze kobiet „z punktu widzenia prawa są nielegalne”.

Apel Kowalskiego spotkał się ze stanowczym sprzeciwem internautów – uczestników protestów.

W woj. warmińsko-mazurskim manifestacje odbywają się w Olsztynie, Dobrym Mieście, Bartoszycach, Mrągowie, Giżycku, Węgorzewie. Każdego dnia marsze gromadzą coraz większą liczbę protestujących ale przebiegają spokojnie. Jedynie w Olsztynie na jednym z kościołów umieszczono wulgarny napis, w niedzielę pod katedrą w Olsztynie doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy protestującymi kobietami, a radnym wojewódzkim PiS. Oficer prasowy policji w Olsztynie Andrzej Jurkun powiedział, że policjanci w niedzielę wylegitymowali też 39-letnią kobietę, która chciała zakłócić nabożeństwo, ale po rozmowie z policjantami wyszła z kościoła.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Lubię to 1
Nie lubię 1
ŹródłoPAP

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


4 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

4
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x