fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Strażak skazany na rok więzienia za śmierć swego podwładnego

reklama

Na karę 1 roku więzienia w zawieszeniu skazał sąd rejonowy w Kętrzynie byłego strażaka oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci swego podwładnego oraz o podżeganie do składania fałszywych zeznań. Wyrok jest nieprawomocny.

Marcin L. został oskarżony o popełnienie trzech przestępstw — niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań.

Miało to związek z tragicznym zdarzeniem, do jakiego doszło w czerwcu 2018 r. na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Odbywało się tam szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego. Uczestniczyło w nim sześciu strażaków a prowadził je młodszy kapitan Marcin L.

reklama

Według ustaleń prokuratora, Marcin L. w trakcie tych zajęć miał dopuścić do tego, aby podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy, a miesiąc później zmarł.

Prokurator ustalił, że Marcin L. bezpośrednio po wypadku miał nakłonić pięciu strażaków do ustalenia wspólnej wersji. Mieli oni potwierdzić, że skoki na skokochron nie były wówczas oddawane. Faktycznie strażacy złożyli fałszywe zeznania podczas przesłuchania w komendzie policji w Kętrzynie.

Fałszywe zeznania złożył także sam Marcin L.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał w piątek Marcina L. za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci strażaka oraz podżegania do składania fałszywych zeznań i skazał go za to na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. Sąd orzekł wobec oskarżonego także 3-letni zakaz wykonywania zawodu strażaka, ratownika medycznego oraz zawodu związanego z udzielaniem pomocy medycznej.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
sztefn

rok w zawieszeniu woooooooooooow