fbpx
20 C
Olsztyn
czwartek, 21 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ruszyła budowa elektrowni słonecznej w Gryźlinach

OlsztynRuszyła budowa elektrowni słonecznej w Gryźlinach

Na lądowisku w Gryźlinach powstaje jedna z największych w regionie elektrowni słonecznych, o mocy 1 megawata. Czeska firma Solartec kończy montaż konstrukcji, na których w przyszłym tygodniu będzie umieszczać panele fotowoltaiczne. Na koniec października firma planuje rozruch techniczny elektrowni, a całkowite uruchomienie na koniec listopada. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w regionie o takiej skali!

reklama

Elektrownia powstaje na dwuhektarowej działce. Powierzchnia paneli zajmie około 6 tys. m kw.

– Ta inwestycja jest doskonałym przykładem wprowadzania nowoczesnych technologii, a także dbania o przyszłość energetyczną regionu i ochronę środowiska – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Dzięki rozgłosowi, jaki towarzyszy budowie elektrowni przyczyniliśmy się do promocji i realizacji inwestycji tego typu przez sektor prywatny.

reklama

Elektrownia jest własnością powiatowo-gminnej (Powiat Olsztyński i gmina Stawiguda) spółki Fotowoltaika Gryźliny, która wyprodukowaną energię będzie sprzedawała do sieci.

Marcin Kulasek: Referendum, to wyborcze oszustwo [OPINIE]

– Prognozy pokazują, że w pierwszym roku funkcjonowania będzie to minimum 900 megawatogodzin energii elektrycznej – mówi Krystyna Mathoes, prezes spółki. – Wypracowany zysk w pierwszej kolejności będzie przeznaczony na rozbudowę lądowiska w Gryźlinach.

reklama

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych i krajowych. Koszt ekologicznego przedsięwzięcia wyniesie prawie 5 mln zł netto. Część środków pochodzi z unijnej dotacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Pozostała kwota to wkład własny spółki.

Jedna z pierwszych, tak dużych, inwestycji w regionie jest możliwa dzięki współpracy Powiatu Olsztyńskiego z Politechniką Warszawską oraz Gminą Stawiguda. W 2010 roku instytucje podpisały stosowne porozumienie w sprawie budowy elektrowni.

rak

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Marcin Kulasek: Kaczyńskiego ucieczka ze stolicy [OPINIE]
Ale wpadka? Janusz Cieszyński z PiS został zapytany, jaka rzeka płynie przez Olsztyn