Dziś (13.10) z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w olsztyńskim Środowiskowy Dom Samopomocy „Centrum Alzheimera – Dar Serca” odbył się Festyn Integracyjny placówek Stowarzyszenia “Helper”.
Na spotkaniu, oprócz podopiecznych “Daru Serca” w Olsztynie, obecni byli także goście z pozostałych placówek Europejskiego Centrum Wsparcia Społecznego, a mianowicie ze Środowiskowych Domów Samopomocy w Marcinkowie, Prejłowie i Jedwabnie.
Wsparcie dla tego typu organizacji przypieczętowali swoją obecnością przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej – na placu przed ośrodkiem, gdzie odbywała się impreza, pojawili się m.in. Iwona Arent, posłanka na Sejm i kandydatka w wyborach na prezydenta Olsztyna, Ewa Bertrand-Zbierska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta, Piotr Płoski, zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP i Marzena Hajdukiewicz, skarbnik fundacji “Helper”.
W przemówieniach zaproszonych gości składane były przede wszystkim podziękowania i gratulacje dla pracowników lokalnych Domów Samopomocy. – Ich podopieczni doświadczają tu czegoś więcej niż profesjonalnej pomocy, doświadczają dobrego serca – tak chwaliła pracę placówki Ewa Bertrand-Zbierska. Słowa uznania pod adresem pracowników ośrodka kierował również Piotr Płoski, zapewniając, że: – Realizacja tego ogromnie trudnego i ważnego zadania jest możliwa dzięki wzorcowej współpracy między Ochotniczymi Hufcami Pracy a Fundacją.
Na terapeutyczną moc ćwiczeń integracyjnych oraz potrzebę edukacji w zakresie zaburzeń psychicznych zwracała w swojej wypowiedzi uwagę Iwona Arent, podkreślając jednocześnie, że choroby tego typu, ze względu na swój globalny zasięg, można określić mianem cywilizacyjnych.
W części oficjalnej wyróżniono również podopiecznych poszczególnych Domów Samopomocy za indywidualne osiągnięcia w konkursach i zawodach. Wręczenie upominków poprzedziło część artystyczną, w której zaprezentowały się poszczególne placówki. Podopieczni z Domu w Marcinkowie przedstawili kultowy skecz “Sęk”, a grupa z Prejłowa porwała publiczność do tańca swoim układem tanecznym. Wokalne umiejętności zaprezentowały natomiast panie z Jedwabna oraz sami gospodarze.
Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prac artystycznych podopiecznych z poszczególnych placówek. Obchody międzynarodowego święta były doskonałą okazją nie tylko do integracji i wspólnej zabawy, ale również do zwrócenia uwagi na problem zaburzeń psychicznych oraz społecznego wykluczenia, z którym niejednokrotnie muszą zmagać się chorzy.
JC