9 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Historyczny sukces dla naszych szablistów

WiadomościHistoryczny sukces dla naszych szablistów

XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (3-4 października 2020), która odbyła się w Lublinie, dla szermierki była historyczną. Po raz pierwszy w historii tego turnieju szabliści z naszego województwa stanęli na podium.

reklama

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Męska drużyna z UKS Hajduczek Olsztyn (Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Filip Kusak i Piotr Kozłowski) wywalczyła brązowy medal, pokonując w wyrównanej walce zespół UKS Szabla Ząbki 45:43. Równie dobrze nasi szabliści wypadli w turnieju indywidualnym. Do ćwierćfinałów dotarli: Aniela Kozłowska, zajmując ostatecznie 6. miejsce, i Oskar Kusak, który zakończył turniej na 8. pozycji.

reklama

– Po dziewięciu miesiącach przerwy nasi szabliści mogli w końcu wyjść na turniejowe plansze. Ciężko pracowali podczas wakacji, uczestnicząc aż w czterech obozach sportowych. Jak widać, efekty ich pracy zaprocentowały świetnym występem w rywalizacji indywidualnej i medalem w drużynie – nie ukrywa swojej radości Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

Pierwszego dnia (sobota 3 października) odbył się turniej indywidualny, w którym wystartowali: Aniela Kozłowska, Dominika Trager, Oskar Kusak, Filip Kusak i Piotr Kozłowski. Po fazie grupowej wszyscy pewnie awansowali do play off. Aniela Kozłowska w pierwszej fazie play off pokonała Zuzannę Wróbel (KS Karabela Warszawa) 15:12, w drugiej Marię Więckiewicz (IKS Szermierka Wołomin) 15:10 awansując do ćwierćfinału OOM. Tu przegrała walkę z Zuzanną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec) 10:15, zajmując ostatecznie 6. miejsce.

reklama

– Po tak długiej przerwie turniej był wielką zagadką. Poza tym na OOM startuję najlepsi juniorzy młodsi w Polsce, którzy wcześniej wywalczyli kwalifikację na olimpiadę. Jestem bardzo zadowolona ze swojego występu. Dotarcie do ćwierćfinału to już duży sukces – komentuje Aniela Kozłowska.

Oskar Kusak również dotarł do ćwierćfinału, pokonując w walkach: Filipa Radocha (KKSZ Konin) 15:5 i Pawła Silberta (KKSZ Konin) 15:3, by w walce o półfinał przegrać z Krzysztofem Kajorem (Pałac Młodzieży Katowice) 9:15. Oskar zakończył rywalizację na 8. miejscu.

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Historyczny sukces dla naszych szablistów

– Dwoje zawodników w ćwierćfinale to naprawdę bardzo dobry wynik. Cieszą również 12. miejsca Dominiki i Filipa oraz 17. miejsce Piotra. Każdy z nich wykonał dobrą pracę, świetnie prezentując się na planszach w Lublinie – podsumowuje Adam Sobczyk.

Drugiego dnia (niedziela 4 października) odbył się turniej drużynowy, który przyniósł najwięcej emocji i historyczny sukces – zdobycie po raz pierwszy w historii olsztyńskiej szermierki medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

– Emocji było dużo, szczególnie podczas ćwierćfinału. Po pewnej wygranej z KKSZ Konin II 45:26, chłopcy walczyli z UKS 13 Białystok. Mecz był niezwykle wyrównany i na najwyższym szermierczym poziomie. Niestety, ulegliśmy 43:45 – wspomina Adam Sobczyk.

O brązowy medal nasi szabliści walczyli z UKS Szabla Ząbki. Podobnie jak w poprzednim, nie brakowało nerwowych sytuacji, jednak bardzo postawa zawodnika kończącego mecz – Oskara Kusaka – dała szermierzom z UKS Hajduczek Olsztyn wymarzony medal OOM. Drużyna w składzie: Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Filip Kusak i Piotr Kozłowski wygrała 45:43. – Tak po raz pierwszy zdobyliśmy medal na tej najważniejszej w sezonie imprezie sportowej. Warto podkreślić, że to już czwarty sezon z kolei, kiedy nasi szabliści wracają z mistrzostw z medalami. Przez ostatnie trzy lata z medalami wracali nasi młodzicy, w sumie zdobywając dwa złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy. W tym roku zdobyliśmy kolejny, w wyższej kategorii wiekowej, w juniorach młodszych.

Gratuluję chłopakom, którzy do końca walczyli, nie odpuszczali przeciwnikom i pokazali, że olsztyńska szermierka liczy się w Polsce – podsumowuje prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

Drużyna dziewcząt zajęła 6. miejsce. W pierwszej walce pokonała zespół UKS Riposta 45:26, by w walce o ćwierćfinał ulec KKSZ Konin 41:45. Następny mecz szablistki wygrały z AZS OŚ Poznań 45:38, by rywalizację z 5 miejsce przegrać z UKS 13 Białystok 31:45.

Turniej indywidualny:
juniorki młodsze
1 – Paulina Porada – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Zuzanna Porada – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Zuzanna Lenkiewicz – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Karolina Hofman – TMS Zagłębie Sosnowiec
…………………..
6 – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
12 – Dominika Trager – UKS Hajduczek Olsztyn

juniorzy młodsi
1 – Marcel Broniszewski – MUKS Viktor Warszawa
2 – Krzysztof Kajor – Zagłębiowski Klub Szermierczy
3 – Kamil Sikorski – KKSZ Konin
3 – Kacper Nowinowski – KKSZ Konin
…………………..
8 – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
12 – Filip Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
17 – Piotr Kozłowski – UKS Hajduczek Olsztyn

Turniej drużynowy:
juniorki młodsze
1 – TMS Zagłębie Sosnowiec I
2 – TMS Zagłębie Sosnowiec II
3 – Zagłębiowski Klub Szermierczy
…………………………….
6 – UKS Hajduczek Olsztyn

juniorzy młodsi
1 – KKSZ Konin I
2 – UKS 13 Białystok
3 – UKS Hajduczek Olsztyn

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Historyczny sukces dla naszych szablistów

źródło: Fundacja Liderzy Sportu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia