fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 27 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Wiadomości Historyczny sukces dla naszych szablistów

XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (3-4 października 2020), która odbyła się w Lublinie, dla szermierki była historyczną. Po raz pierwszy w historii tego turnieju szabliści z naszego województwa stanęli na podium.

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Męska drużyna z UKS Hajduczek Olsztyn (Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Filip Kusak i Piotr Kozłowski) wywalczyła brązowy medal, pokonując w wyrównanej walce zespół UKS Szabla Ząbki 45:43. Równie dobrze nasi szabliści wypadli w turnieju indywidualnym. Do ćwierćfinałów dotarli: Aniela Kozłowska, zajmując ostatecznie 6. miejsce, i Oskar Kusak, który zakończył turniej na 8. pozycji.

– Po dziewięciu miesiącach przerwy nasi szabliści mogli w końcu wyjść na turniejowe plansze. Ciężko pracowali podczas wakacji, uczestnicząc aż w czterech obozach sportowych. Jak widać, efekty ich pracy zaprocentowały świetnym występem w rywalizacji indywidualnej i medalem w drużynie – nie ukrywa swojej radości Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

Pierwszego dnia (sobota 3 października) odbył się turniej indywidualny, w którym wystartowali: Aniela Kozłowska, Dominika Trager, Oskar Kusak, Filip Kusak i Piotr Kozłowski. Po fazie grupowej wszyscy pewnie awansowali do play off. Aniela Kozłowska w pierwszej fazie play off pokonała Zuzannę Wróbel (KS Karabela Warszawa) 15:12, w drugiej Marię Więckiewicz (IKS Szermierka Wołomin) 15:10 awansując do ćwierćfinału OOM. Tu przegrała walkę z Zuzanną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec) 10:15, zajmując ostatecznie 6. miejsce.

– Po tak długiej przerwie turniej był wielką zagadką. Poza tym na OOM startuję najlepsi juniorzy młodsi w Polsce, którzy wcześniej wywalczyli kwalifikację na olimpiadę. Jestem bardzo zadowolona ze swojego występu. Dotarcie do ćwierćfinału to już duży sukces – komentuje Aniela Kozłowska.

Oskar Kusak również dotarł do ćwierćfinału, pokonując w walkach: Filipa Radocha (KKSZ Konin) 15:5 i Pawła Silberta (KKSZ Konin) 15:3, by w walce o półfinał przegrać z Krzysztofem Kajorem (Pałac Młodzieży Katowice) 9:15. Oskar zakończył rywalizację na 8. miejscu.

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Historyczny sukces dla naszych szablistów

– Dwoje zawodników w ćwierćfinale to naprawdę bardzo dobry wynik. Cieszą również 12. miejsca Dominiki i Filipa oraz 17. miejsce Piotra. Każdy z nich wykonał dobrą pracę, świetnie prezentując się na planszach w Lublinie – podsumowuje Adam Sobczyk.

Drugiego dnia (niedziela 4 października) odbył się turniej drużynowy, który przyniósł najwięcej emocji i historyczny sukces – zdobycie po raz pierwszy w historii olsztyńskiej szermierki medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

– Emocji było dużo, szczególnie podczas ćwierćfinału. Po pewnej wygranej z KKSZ Konin II 45:26, chłopcy walczyli z UKS 13 Białystok. Mecz był niezwykle wyrównany i na najwyższym szermierczym poziomie. Niestety, ulegliśmy 43:45 – wspomina Adam Sobczyk.

O brązowy medal nasi szabliści walczyli z UKS Szabla Ząbki. Podobnie jak w poprzednim, nie brakowało nerwowych sytuacji, jednak bardzo postawa zawodnika kończącego mecz – Oskara Kusaka – dała szermierzom z UKS Hajduczek Olsztyn wymarzony medal OOM. Drużyna w składzie: Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Filip Kusak i Piotr Kozłowski wygrała 45:43. – Tak po raz pierwszy zdobyliśmy medal na tej najważniejszej w sezonie imprezie sportowej. Warto podkreślić, że to już czwarty sezon z kolei, kiedy nasi szabliści wracają z mistrzostw z medalami. Przez ostatnie trzy lata z medalami wracali nasi młodzicy, w sumie zdobywając dwa złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy. W tym roku zdobyliśmy kolejny, w wyższej kategorii wiekowej, w juniorach młodszych.

Gratuluję chłopakom, którzy do końca walczyli, nie odpuszczali przeciwnikom i pokazali, że olsztyńska szermierka liczy się w Polsce – podsumowuje prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

Drużyna dziewcząt zajęła 6. miejsce. W pierwszej walce pokonała zespół UKS Riposta 45:26, by w walce o ćwierćfinał ulec KKSZ Konin 41:45. Następny mecz szablistki wygrały z AZS OŚ Poznań 45:38, by rywalizację z 5 miejsce przegrać z UKS 13 Białystok 31:45.

Turniej indywidualny:
juniorki młodsze
1 – Paulina Porada – TMS Zagłębie Sosnowiec
2 – Zuzanna Porada – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Zuzanna Lenkiewicz – TMS Zagłębie Sosnowiec
3 – Karolina Hofman – TMS Zagłębie Sosnowiec
…………………..
6 – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
12 – Dominika Trager – UKS Hajduczek Olsztyn

juniorzy młodsi
1 – Marcel Broniszewski – MUKS Viktor Warszawa
2 – Krzysztof Kajor – Zagłębiowski Klub Szermierczy
3 – Kamil Sikorski – KKSZ Konin
3 – Kacper Nowinowski – KKSZ Konin
…………………..
8 – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
12 – Filip Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
17 – Piotr Kozłowski – UKS Hajduczek Olsztyn

Turniej drużynowy:
juniorki młodsze
1 – TMS Zagłębie Sosnowiec I
2 – TMS Zagłębie Sosnowiec II
3 – Zagłębiowski Klub Szermierczy
…………………………….
6 – UKS Hajduczek Olsztyn

juniorzy młodsi
1 – KKSZ Konin I
2 – UKS 13 Białystok
3 – UKS Hajduczek Olsztyn

Historyczny sukces dla naszych szablistów

Historyczny sukces dla naszych szablistów

źródło: Fundacja Liderzy Sportu

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x