6.6 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama
zamów reklamę

Jak zakwalifikować się na turnieje CS:GO?

Materiał zewnętrznyJak zakwalifikować się na turnieje CS:GO?

Ci, którzy przestali interesować Counter-Strike’iem – sieciową strzelanką ze stajni Valve – na etapie CS 1.6, mogą zdziwić się, że odsłona serii z 2012 roku, Counter-Strike: Global Offensive, jest teraz jednym z najbardziej opłacalnych esportów na świecie.

CS:GO zostało całkowicie przestrojone na współzawodnictwo – główny tryb nawet nosi nazwę ”turniejowego” i umożliwia grę w formacie, który obowiązuje na międzynarodowych zawodach, nazywanych “majorami” (ang. Major, tzw. największe/główne turnieje). Zwycięstwa w tym trybie pozwalają osiągać kolejne rangi, które z jednej strony są prestiżem, z drugiej – służą algorytmom dobierającym graczy do rozgrywek jako miernik umiejętności.

Zawody związane z tą grą to nie lada gratka – zrzeszają najlepszych graczy z całego świata i przeciwstawiają sobie ich umiejętności. Każdy profesjonalny gracz zaczynał jednak przed swoim domowym komputerem, mierząc się z innymi pretendentami. Jak więc można dołączyć do wielkiej gry?

Od zera do Global Elite

Wyjaśnijmy sobie to od razu – droga do CS’owych majorów nie jest prosta, i nikt nie weźmie cię do uznanej drużyny tylko dlatego, że masz dobre wyniki. Jest jeszcze wiele czynników, które muszą spełnić młodzi profesjonaliści. Postaramy się jednak przybliżyć kroki, które możesz podjąć, żeby ułatwić sobie pojawienie się na turniejach.

Przede wszystkim, zadbaj o swoją rangę. Chcesz czy nie, jest ona dobrym miernikiem twoich umiejętności, który ciężko jest kwestionować. Niestety, będzie to wymagało dwóch rzeczy. Po pierwsze – cierpliwości. Jeżeli zaczynasz od zera, musisz liczyć się z ograniczeniem dwóch wygranych w ciągu dnia, więc pierwszą rangę – Silver 1 – zdobędziesz przy dobrych wiatrach najwcześniej po pięciu dniach. Po drugie – komunikatywność.

Może być tak, że nie masz zapalonych do CS:GO znajomych, z którymi chciałbyś grać i rozwijać się – musisz wtedy liczyć na współpracę z obcymi ludźmi po drugiej stronie monitora. Zapewnij sobie mikrofon, przez który wyraźnie cię słychać, naucz się żargonu i ćwicz w sprawnej komunikacji z graczami. Często trafisz na ludzi, którzy nie mają tak profesjonalnego podejścia, ale nie powinno cię to zniechęcać – konsekwencja zaowocuje na dłuższą metę.

Pokaż się!

Kiedy upewnisz się, że twoje umiejętności są już na tyle rozwinięte, by spróbować je zmierzyć czymś innym niż rangą, możesz spróbować swoich sił w mniejszych zawodach. Jeżeli należysz do jakiejś grupy graczy, możecie dołączyć do lokalnych zawodów lub zawodów online, których z racji utrudnień logistycznych i większej ilości czasu spędzanego w domu jest obecnie sporo. Jeżeli stanowicie naprawdę zgrany zespół i wygracie wielokrotnie miejsca na podium, możecie zacząć występować w coraz to bardziej prestiżowych zawodach. Konkurencja jest ogromna, ale warto próbować!

Jeżeli zaś jesteś wolnym strzelcem, istnieją usługi takie jak FaceIt, gdzie możesz spróbować poważnych turniejów z zupełnie obcymi ludźmi. To będzie stanowiło prawdziwy test dostosowania i komunikatywności. Nawet jeżeli nie wiążesz wielkich nadziei zawodowych z tymi turniejami na “doczepkę”, w organizowanych przez takie serwisy zawodach można wygrać nagrody, a wśród nich najładniejsze kosy CS GO lub inne dobra związane z CS’em, które urozmaicą ci drogę na szczyt.

Umiejętności i szczęście

Wszystko to służy wyeksponowaniu ciebie albo całej twojej drużyny w szerszych kanałach komunikacyjnych. Bez sensu jest pisać tutaj o tym, że musisz dobrze grać – to chyba oczywiste. Umiejętności współpracy można ćwiczyć tylko podczas gry z innymi. Do treningu czystych umiejętności technicznych powstają różne mapy do ćwiczenia aima (ang. aim – cel, celność), gdzie w bardziej uproszczonych warunkach będziesz mógł poprawić swoją koordynację.

Mimo to, znaczącym czynnikiem o sukcesie w esporcie CS:GO jest też po prostu szczęście – ślepy traf, że gdy zostaniesz zestawiony z kimś o porównywalnych umiejętnościach, padnie na ciebie, a nie na niego. Tyle, że szczęściu trzeba pomóc, i po to są właśnie sieciowe zawody. Jeżeli twój pseudonim trafi w obieg – zwłaszcza w rozmowach o dobrych zagrywkach – twoje szanse rosną.

Ramię w ramię do mety

Niezależnie od tego, czy chcesz tylko skosztować adrenaliny związanej z wielkim współzawodnictwem, czy wiążesz z CS:GO swoje przyszłościowe plany, by dojść do zawodowych turniejów trzeba się trochę postarać. Counter-Strike to gra drużynowa, więc samotne wilki nie mają co tu szukać kariery i powinny przesiąść się na gry typu deathmatch. Pozostaje więc życzyć udanej drogi do sponsorowanego, sprawnie działającego zespołu!

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane